Jukimura Makoto: Vinland Saga 1.
Írta: Uzseka Norbert | 2025. 07. 12.

Ha azt mondom, manga, akkor még azok közül sem sokan gondolnak vikingekre, akik amúgy tudják, mit jelent ez a szó (nagyon leegyszerűsítve: japán képregényt). Persze miért ne létezhetne japán képregény a vikingekről, hiszen a nemjapán képregények között is találunk mindenfélét. A képregény egy médium, amibe nagyon sok minden belefér és pont.
Ha az a kérdés, hogy egy japán képregényíró-rajzoló képes lehet-e hitelesen írni-rajzolni a vikingekről japán létére, akkor a Vinland Saga első kötete elég egyértelmű választ ad rá. Persze, mangáról lévén szó, a mangák megannyi jellegzetessége itt van, kezdve azokkal a sajátos (és amúgy egyáltalán nem japán jellegű) szemekkel. A mozgalmas, ha úgy tetszik, filmszerű akciójelenetekre épp úgy bőven van példa ebben a kötetben, mint a bámulatosan hangulatos tájképekre, a (gyakran szinte már túlságosan is) kifejező arcokra, vagy a képregényes trükkök kreatív, de nem öncélú alkalmazására. Cukiskodás mondjuk szerencsére szinte semennyi sincs, még ha egy-két poén akad is.
Ám túl azon, hogy Jukimura Makoto hű maradt a mangák stílusához és eszköztárához, szemlátomást mindent megtett, hogy hitelesen ábrázolja mind a vikingeket, mind a többi népet, akikkel találkoznak. Mindez alighanem jókora kutatómunkával járhatott számára, de köztünk szólva ha az ember ma skandinávnak születik, jó eséllyel akkor sem él a viking ősök életviteléhez hasonlóbb módon, mint ahogy egy mai japán mangaka.
Akárhogy is, mind a történet, mind a szereplők, mind a történelmi háttér, és igen, még a rajzok is hűen hozzák azt, amit ma a vikingekről tudni lehet. Azért van egy kevés, minek is nevezzem, fantasztikusba hajló szál az egyik szereplő kapcsán, de ez egyrészt nem baj, másrészt meg korai lenne az első kötet alapján megítélni a sorozatot. Itt ugyanis több idősíkon zajló események sorakoznak, és bár már most világos, hogy ezek hogy érnek össze, és hogy a szerző itt alapozza meg a teljes, nagyobb történetet, egyelőre még nagyon az elején járunk. Hogy mást ne mondjak, a sorozat címét adó Vinland még épp csak szóba kerül: Leif Erikson, a sokak által bolondnak tartott idős figura traktálja a Vinlandról szóló meséivel a gyerekeket, meg bárkit, aki hajlandó meghallgatni. És talán nem spoilerezek el semmit, ha leírom, amit sok mai olvasó tud, hogy Vinland Észak-Amerikában van, és az ugye jóval Kolumbusz előtt odatévedő vikingek nevezték el így azt a zöldellő, gazdag, szépséges földet…
Az első kötet főszereplője mégsem Leif, hanem még leginkább Thorfinn, aki a sztori jelenében még nagyon fiatal, de félelmetesen gyors harcos, aki meg akarja bosszulni apja halálát. Ő látható a borítón is. És nagyon várom, hogy olvashassam tovább a történetét.