Főkép

Az utóbbi évtizedben a kortárs izlandi irodalom, hála elsősorban Jón Kalman Stefánsson világsztárrá válásának, nálunk is óriási népszerűségre tett szert, de eddig a szigetország klasszikus szerzői nem igazán kerültek előtérbe. Most ezen a helyzeten próbál változtatni a Typotex kiadó, amely az egyik legnagyobb izlandi legenda rövidke kötetét hozta el nekünk a tavalyi év végén.

 

Gunnar Gunnarsson Advent című műve egy mélyen emberi és szimbolikus történet, amely az emberi kitartásról, hűségről és a természet erejéről szól. A mű a 20. század elején született, és máig az izlandi irodalom egyik gyöngyszeme. Az Advent rövid, de annál hatásosabb történet, amely egy magányos ember, egy kutya és egy kos különleges kapcsolatát mutatja be a zord téli tájban.

 

A történet központjában Benedikt áll, egy jámbor és önzetlen férfi, aki minden évben elindul az izlandi hegyekbe advent idején, hogy visszahozza azokat a juhokat, amelyeket a gazdák a nyári legeltetés során elveszítettek. Benediktet két hűséges társa kíséri: egy kutya, Leó, és egy kos, Bütyök. Az utazás veszélyes, a hegyek könyörtelenek, és a tél rideg hidege próbára teszi az emberi és állati kitartást is.

 

„A nappali fényben kifakultak a csillagok, és a reggeli félhomály elmosta, elhomályosította a hegyek körvonalait. Minden pirkadat valamiféle felszabadulással, ugyanakkor könyörtelenséggel is együtt jár. És a nappal együtt felébrednek a szelek is.”

 

A történet elmesélve mindössze ennyi, de ahogy az igazán nagy műveknél lenni szokott, a lényeg a felszín alatt van. Ez az alkotás értelmezhető a krisztusi világlátás gyakorlatba ültetésének, hiszen a szelíd, csendes férfi teljesen önzetlenül segít a leginkább védtelen, biztos halálnak kitett állatokon, de akár úgy is, mint egy ódát az emberi kitartásról. Ennél fogva nem véletlen, hogy sokak szerint ez a mű Az öreg halász és a tenger eredeti verziója, amelyből később Hemingway is merített.

 

De értelmezzük bárhogyan is, az biztos, hogy Gunnarsson egy jelentős író, akinek helye van a magyar piacon. Szerencsére egy másik alkotása, a Fekete madarak szintén nemrég jelent meg magyarul.