Zenék a nagyvilágból – Vedan Kolod: Wild Games – világzenéről szubjektíven 210/3.
Írta: Galgóczi Tamás | 2020. 01. 12.
Mindig elcsodálkozom, amikor jónevű, évek óta létező, aktívan zenélő, koncertező együttesek kickstarter, vagy azzal egyenértékű honlapokon meghirdetett kampányával találkozom. Erre miért van szükség? Bár igazság szerint a miérteknél sokkal jobban érdekel, hogy vajon rendelkeznek akkora rajongótáborral, ami a kitűzött cél eléréséhez szükséges. Sajnos ez nem mindig jön össze, éppen ezért ha lehet, még jobban érdekelnek a sikeres kampányok végén megjelenő lemezek.
Ezúttal az orosz Vedan Kolod társulat indított gyűjtést még tavaly áprilisban, és cseppet sem meglepő módon egy hónap alatt a szükségesnél több pénzt adományoztak az emberek. Róluk annyit illik tudni, hogy a trió 2005-ben alakult Krasznojarszkban, és a kereszténység előtti pogány zenét igyekszik életre kelteni. Az eltelt tizenöt év alatt (igen, idén lesz egy kerek évfordulójuk), koncerteztek szerte a világban (nálunk is megfordultak 2010-ben), és ez már a nyolcadik lemezük.
Már foglalkoztam velük a rovatban, egészen pontosan írtam az első lemezükről (bővebben itt). Viszont fogalmam sincs arról, mi történt velük a kettő között. Annyit tudok, hogy utoljára öt évvel ezelőtt jelentkeztek új dalokkal, szóval abban biztos voltam, hogy nem kapkodva született számokkal készültek.
Pagan folk = pogány népzene = világzene – vagy valami ilyesmi. Egy biztos, a családi vállalkozásnak is felfogható Vedan Kolod olyan messzire megy vissza az időben, amennyire csak lehet, hogy megtalálja a Szibériában élő őslakos népek zenei gyökereit, még az orosz hódítás, a kereszténység vagy az iszlám előtti korból. Ez egyrészt törzsi, nagycsaládi szintre vezet, másrészt a szellemvilággal és a természettel feltételez a mainál sokkal szorosabb kapcsolatot. Sámán ugyan nincs a trió tagjai között, de cseppet sem érzem túlzásnak, hogy bizonyos értelemben ez sem hiányzik a zenéjükből.
Szerintem kifejezetten beszédes a mostani album borítója: fenyőfák jelképezik szülőföldjüket, a tűzvész előtti Szibériát és tágabban értelmezve magát a természetet. Az előtérben álló három alak nem csupán az együttest ábrázolja állati alakban, hanem azt a szoros kapcsolatot, ami az emberek és az élővilág között valaha létezett.
A lényeg szerintem nem változott a zenéjükben: letisztultság, sokféle népi hangszer használata és minden mesterkéltségtől mentes ének tekinthető meghatározónak. A februárban megjelenő Wild Games album talán egy árnyalatnyival kevésbé komor, mint a Tribes volt, bár felhőtlen örömködésről ezúttal sincs szó. A rendre visszatérő szövegek általában népi ráolvasásra, gyermekmondókákra, védő bűvigékre emlékeztetnek, például a „The First Game” végén. Kedvenc számom a „Fox”, ebben valami hihetetlen ereje van a női/férfi éneknek, amit csak még jobban kiemel a hangszeres játék. A fúvósok mintha egyenesen a tajga fái közül szólalnának meg, az egésznek pedig van valami sorsszerű, elkerülhetetlenséget sugalló hangulata. Egyesek szerint ez rokon a blues szomorúságával – lehet, nekem ez inkább az Omnia jut az eszembe róla, csak a Vedan Kolod sokkal tisztább, régibb forrásból merít.
Igazából megint ott tartok, mint az előző alkalommal, miszerint nincs értelme egy-egy számot kiemelni a lemezről, ezt egyszerre kell meghallgatni, befogadni:
„Fura zene, egyszerre érinti meg a tudatalattink generációkon átívelő emlékeit, és úgy áraszt magából energiát, hogy nincs erre utaló momentum, egyszerűen csak megtölti a teret, a hallgatót pedig révülés és pszichedelia nélkül magába szippantja. Ezért aztán nem tudok egyetlen számot sem kiemelni, a többi fölé helyezni az albumról, ezt egyben érdemes végighallgatni.”
Meghallgatásra ajánlott számok: Fox, Snowstorm, Beat And Run
2020-ban megjelent album (CPL Music)
Weboldal: http://vedankolod.ru/
A zenekar tagjai:
Tatjana Naryshkina – mandolin, dob, fuvola, ének
Valery Naryshkin – kürt, buzuki, bargan, dudka, kabagaida, svirel, dob, okarina, gudok, sharkunets, ének, zhaleika, fuvola
Daryana Antipova – ének, dob
A lemezen elhangzó számok listája:
- The First Game
- Fox
- The Second Game
- Utochka
- Serbiyanka
- The Third Game
- Beat And Run
- Thoughts
- Kaleda
- Snowstorm
- The Last Game