HETI VERS - Nagy Imre: Ősz’ végén
Írta: Németh Beatrix | 2015. 12. 08.
Lassan mindenki készülődik a karácsonyra. Elérkezett a nagytakarítások és a vég nélküli sorban állások szezonja, és mi tagadás, egyik tevékenységnek sem vagyok lelkes rajongója. A magam részéről még egyetlen karácsonyi ajándékom sincs, ugyanis családi születésnapokkal vagyok teletűzdelve, de biztos elkap majd a hangulat. Előbb vagy utóbb. Ha nem is öltöztettem magam ünnepibe, már most azon töröm a fejem, mihez fogok kezdeni azzal a néhány nappal, amikor nem kell dolgoznom – szám szerint kettővel –, és még nem tudtam elfogadni azt sem, hogy hamarosan 2016-ot írunk. Kicsit lassú vagyok.
Nos, ami azt illeti nem is lassú, csak nem szeretem a változásokat, és az most mindegy, hogy az évszakok, a kollégák, a barátok vagy a rokonok cserélődnek, mindent érint, és ez a baj. Ennek ellenére készen állok ünnepélyesen megfogadni, még akkor is, ha korán van a fogadalmakhoz, hogy hangulatba kerülök. Ha készen álltok rá, ha nem, mert Jinge Bells-ben nagyon jó vagyok. És ha kell, ha nem, én éneklek!
Nagy Imre (Gulyás Imre, 1817–1840) költő, nevelő, református teológus. a debreceni kollégiumban töltött évei alatt, Péczeli József tanár buzdítására kezdett el foglalkozni az irodalommal. 16 éves korától jelentek meg versei Péczeli Lantjában. Filozófiai tanulmányának harmadik évében vállalt először nevelői állást. Akkor Nagyváradra ment, Szász József megyei mérnök fiai mellé, majd egy év múlva tért vissza Debrecenbe, hogy folytassa megszakított tanulmányait. Ezt újabb egy év nevelőként való munka követte, majd már végzett teológusként tért vissza Debrecenbe, ahol a költészeti osztály tanítójává nevezték ki. Sajnos tüdőbaja miatt el sem kezdhette a tanítást, és hamarosan el is hunyt.
Az igazi elismerés pedig ekkor következett – a halálát követő napon, 1840. február 1-jén „Árpád” című balladaszerű költeményét a Kisfaludy Társaság költői pályázatán első díjjal jutalmazták, majd verseiből állt az Évlapjai I. kötetének függeléke. Ezt még több megjelenés követett, többek között az Athenaeum gondozásában napvilágot látott az „Árpád”, és más versei, valamint német nyelven is publikálták.
A természet örök körforgása újra és újra elképeszt. Minden évben eljön a pillanat, mikor lassú agóniával, mégis gyönyörűen elhal minden, ami élénk volt és lüktető. A legtöbb madár elköltözik, amik maradnak, felkészülnek a hosszú télre. Néhány állat elvermeli magát, és üde színfoltként tündökölnek az örökzöldek. Elképesztően elegáns módon kerül pont a mondat végére, és mindenki már a következő bekezdést várja.
Nagy Imre: Ősz’ végén
Búsan nyög a’ fuvalm,
Mint gyászos síri dal,
Vegyűlten elmaradt
Árvák fohászival, -
Vagy mint utó-sohaj
Haldokló’ ajkain,
Midőn fő pontra gyűlt
Testén a’ földi kín.
Ah! vég-fohász ez is,
E’ völgy-zokogta szél,
A’ nagy természeté,
Melly már csak félig él.
Ott áll legörbedett
Vállakkal, mint öreg,
Kinek szép napjait,
Nagy bánat ölte meg.
Ott áll, alatta a’
Láb ingva rezgedez;
Évit megélt család-
Atya’ hű mássa ez.
Ott áll, és reszkető
Kézzel számolja meg
Ezüst hajszálait
Az áldozó öreg.
Ott áll, és homlokán
Vésett vihar-nyomok,
Márványtűkörre hullt
Időzilált romok.
Ott áll, behúnyva mély
Gödörbe szállt szemét
Igy várja a’ kegyes
Halála’ éjjelét.
Ott áll, utána egy
Sötét éjféli ház,
Előtte nyílva sír, -
Ő kor-rongálta váz.
Ott áll, még egy fohász
Hörög ki kebliből,
‘S a’ roskadott öreg
Fagyos görönyre dől.
Fölötte végzetes
Sárgúlt levél zörög,
Hirdetve, ég alatt
Hogy semmi sincs örök.
Csak erény az, mi kor,
Idő után is él,
‘S a’ hamvadó felől
Itéletet beszél.