Főkép

Újabb WOMEXes szerzemény, amit igazából teljesen véletlenül kaptam, mert egy ismerősöm bemutatott a bolgár delegáció egyik tagjának, aki rövid beszélgetés után ezt a lemezt nyomta a kezembe, mint szerinte figyelemre méltó alkotást. Időhiány miatt nem mentük bele a részeltekbe, és csak most hónapokkal később szembesültem azzal az aprósággal, hogy a CD feliratainak többségéhez cirill betűket használtak, így már az gondot okozott, hogy ki az előadó.

 

Némi keresgélés és ötletelés után célba értem, így már némi háttér-információ birtokában indítottam el a lejátszót. A zenéről hamar kiderült, hogy elsősorban jazz, és másodsorban is, márpedig ahogy korábban több alkalommal említettem, ez nem a kedvenc műfajom. Persze vannak előadók, akiket valamilyen kivételes okból szeretek, de amikor lehet, kerüljük egymást.

 

Ez nem ez az alkalom, és bár nyilván nem lettem a formáció rajongója, elismerem a muzsikusok tehetségét. Az együttes egy nyughatatlan embernek, a különféle formációkban és projektekben megfordult trombitás, Mihail Yossifovnak (Михаил Йосифов) köszönheti létrejöttét, aki maga köré gyűjtött egy halom tehetséges fiatalt, és felvették ezt az albumot, meg koncerteztek, szóval tényleg komolyan gondolják a közös zenélést (és elvileg már dolgoznak a következő lemezen).

 

A zene meg hol jazz, hol meg világzene, és rendre jut idő, hogy ne csak a trombita, hanem a többi hangszer is szólózzon, improvizáljon. A szövegek hol bolgár, hol angol nyelvűek, és a három énekesnek köszönhetően sokféle hangulatot átélhetünk zenehallgatás közben. Mindegyik szám saját szerzemény, és vannak közöttük instrumentális darabok, illetve a jazz mellett blues, funk, bossa nova, valamint bolgár népzene is előkerül – bár ez utóbbiban nem vagyok teljesen biztos.

 

Igazából az a helyes hozzáállás, ha előítéletek nélkül kezdjük a hallgatást, és élvezzük a sokféleséget. Kedvenceim közé tartozik a „Moma Sam, Mari, 'aresal”, amiben a nagybőgős Калина Андреева (Kalina Andreeva) énekel. Ennek érdemes megnézni az élő fellépésen készült videóját, mert sokkal dinamikusabb, mint a stúdióverzió – és jól látható/hallható benne az, amiről korábban írtam, a sok apró improvizáció, ahogy minden hangszer hozzáteszi a magáét. A kubai ritmusokra épülő „Y Si Tú Quieres Bailar” meg a másik csúcspont a lemezen, meglepődtem, hogy erre is képesek. Vagy említhetem a „Talk to Mr. Blues” valóban blues lüktetését – ebben Лъчезар Кацарски (Lachezar Katsarski) áll a mikrofon mögött.

 

Lehet rosszul gondolom, de ez a muzsika olyan, amilyennek elképzelem az örömzenélést, amikor nem a kottára koncentrálnak a zenészek, hanem arra az örömteli élményre, amit a közös zenélés okoz. Ez a felszabadult hangulat mindegyik számnál átjön.

 

Meghallgatásra ajánlott számok: Moma Sam, Mari, 'aresal, Y Si Tú Quieres Bailar

2023-ban megjelent album (szerzői kiadás)

Weboldal: https://www.facebook.com/MYjazznews/

 

 

A zenekar tagjai:

Велека Цанкова (Veleka Tsankova) - ének

Лъчезар Кацарски (Lachezar Katsarski) - ének

Михаил Йосифов - trombita

Александрос Красидис (Alexandros Krasidis) - szaxofon

Николай Костадинов (Nikolaj Kostadinov) - zongora

Краси Зафиров (Krasi Zafirov) - gitár

Калина Андреева (Kalina Andreeva) - nagybőgő

Ивайло Манев (Ivaylo Manev) – dobok

 

Közreműködők:

Атанас Попов (Atanas Popov) - ütőhangszerek

 

A lemezen elhangzó számok listája:

  1. Slippery Surface
  2. Soul Shaker
  3. Dazhdoven San/ Rainy Dream
  4. Hornet
  5. Talk to Mr. Blues
  6. Under Tension
  7. Moma Sam, Mari, 'aresal
  8. Break Her Hearth With Song
  9. 17th Of January
  10. Y Si Tú Quieres Bailar
  11. Spasenie/Salvation