Zenék a nagyvilágból – Stefano Saletti & Banda Ikona: Mediterraneo Ostinato – világzenéről szubjektíven 299/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2021. 10. 29.
Az első meghallgatás után nyilvánvalóvá vált számomra, hogy az olasz Stefano Saletti ugyanazon elv alapján készítette el az idei albumát, mint az előzőt. A Soundcity nem kevesebbre vállalkozott, mint a Mediterráneum zenei sokszínűségének bemutatása, a különböző városok megidézése a rájuk jellemző muzsika által.
Igazából engem már az első szám magával ragadott, mert az „Anima De Moundo” annyira fülbemászó dallammal bír, a két énekes hölgy (Yasemin Sannino és Barbara Eramo) hangja annyira illik a zenéhez, hogy gyakorlatilag legalább annyira rögzült bennem, mint a Hrdza "Rozmaring" című száma. A második nóta (Star La Luna) felfogható akár egy dacosan merengő harcos kinyilatkoztatásaként, ami a Mediterráneum sokszínűségének megőrzéséért emeli fel a hangját.
Kedvencem az emlékezetes dallama és a vokális részek miatt a harmadik tétel (Boulegar), amit vendégként Nabil Salameh énekel, és aminek a végén a Baobab ensemble hozza a kórust. Nagyívű, fülbemászó, és mintha a hangszerelés visszafogottabb lenne az előző albumhoz képest. Ettől viszont életbe lép a kevesebb több elve, és gyakorlatilag tökéletes lett a hangzás, minden hangszer és hang tisztán szólal meg, jól érvényesül.
Muszáj a címadó számról írnom, mert ebben aztán tényleg ott van az olasz csizma sarka, és egyfajta makacs ismétlődés, ami arra készteti a táncosokat, hogy addig ropják, míg a zenekar játszik – vagy amíg össze nem esnek. Nevezhetjük transznak, hipnotikus muzsikának, avagy az életet, a sokszínűséget igenlő rituálénak.
Jól hallhatóan Stefano Saletti a szellemiséget tekintve sokkal közelebb érzi magát a Maghreb-országok lakóival, mint a skandinávokkal. Ezért aztán nem ért meglepetésként, hogy az olaszon kívül több szerzeményhez sabir szövegeket írt (ez a térség keverék nyelve, ezen beszélt egymással a spanyol, a francia, az olasz és az arab kereskedő évszázadokkal korábban). Azt sajnálom igazán, hogy nem ismerem az album dalainak hátterét, pusztán élvezem a szépségét, így sajnos nem tudom, hogy a „Mediterraneo Ostinato”-ban milyen dialektusokon szólalnak meg az énekesek. Arról nem is beszélve, hogy az eddigieken túl most kurd és zsidó elemeket is felhasznált a dalok megírásakor, meg persze rengeteget átemelt a Földközi-tenger partjain élő népek zenéiből. Éppen ezért bír egyedi hangulattal és emlékezetes dallamokkal a Mediterraneo Ostinato című album.
Meghallgatásra ajánlott számok: Anima De Moundo, Boulegar
2021-ben megjelent album (Finisterre)
Weboldal: http://www.stefanosaletti.it/
A zenekar tagjai:
Stefano Saletti – ének, buzuki, úd, saz, chitarra, tzouras, gambrì, cavaquinho, zongora bodhran, darbouka, tammorra, marranzano
Barbara Eramo – ének
Gabriele Coen – klarinét, szaxofon
Mario Rivera – nagybőgő
Giovanni Lo Cascio – dob, darbouka, davoul, riq, krakeb, beszélő dob
Közreműködők:
Carlo Cossu – hegedű
Arnaldo Vacca – bodhran, canjira, riq, darbouka, daf, udu, zucca, tamburello, talking drums, davoul, shaker, vibraton, castagnette
Yasemin Sannino – ének (1, 7, 12)
Gabriella Aiello – ének (5, 10)
Lucilla Galeazzi – ének (4, 9)
Nabil Salameh – ének (3)
Riccardo Tesi – harmonika (4, 8, 9, 12)
Nando Citarella – ének, tammorra, bodhran, marranzano (10)
Pejman Tadayon – ney (3,6), daf, ének (6)
Alessandro D’Alessandro – harmonika (1, 2, 5, 10)
Renato Vecchio – duduk (7), ciaramella (1, 12)
Giovanna Famulari: violoncello (4, 11, 12)
Baobab ensemble – kórus (3)
A lemezen elhangzó számok listája:
- Anima De Moundo
- Star La Luna
- Boulegar (feat Nabil)
- Canterrante (feat Lucilla Galeazzi)
- Mediterraneo Ostinato
- Il Sono Del Mistra
- Nare Nare (Tradizionale Armeno)
- Ithaki
- Se Fossi Foco (feat Lucilla Galeazzi)
- Moucha Mia (feat Nando Citarella)
- Mareia
- Cantar