Zenék a nagyvilágból – Elephant Sessions: What Makes You – világzenéről szubjektíven 194/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2019. 09. 18.
Amennyire többféleképpen volt értelmezhető a skót együttes előző lemezének borítója (erről lásd itt), annyira egyszerű a mostani. Sárga háttér előtt, apró sakktáblakockákon állnak a muzsikusok, hangszereikbe kapaszkodva – és ennyi. Lehet rácsodálkozni mennyire fiatalok, és a fotó alapján látszik, hogy a hagyományos ruházat helyett inkább a modern öltözetet kedvelik – és ugyanez igaz a zenéjükre is. Az meg már csak ráadás (hab a söröskorsó tetején), hogy akárcsak az Iron Maiden vagy a Motörhead esetében, hozzájuk is kapcsolódik egy sörfajta (Elephant Sessions Ale). Mondjuk az megérne egy tanulmányt, hogy mi vesz rá egy sörfőzdét a tehetséges zenészek („folk and traditional music” kategóriában) támogatására, az aprópénznek nem nevezhető 25 000 fonttal.
Az Elephant Sessions muzsikája megmaradt indie-folknak, amiről korábban ezt írtam:
„…egyik fő jellemzője, hogy instrumentális, vagyis ének az nincs, ellenben hegedű, gitár, mandolin, basszusgitár és dob van bőven. A másik védjegye az együttesnek, hogy nincsenek szomorú vagy kesergő dalok, itt vidámság van, tánc és életöröm. A harmadik és egyben legfontosabb, hogy a népzenei hagyományokat keverik komponálás közben mindenféle stílussal – ezért nem behatárolható világzenénél pontosabban az, amit csinálnak.”
Na, ez nem változott, legfeljebb annyiban, hogy az elmúlt két évben csak gyarapodott a tudásuk, és ha lehet még jobb dalokat írtak. Ezen kívül szembetűnő az elektronika térnyerése, a billentyűs hangszer majd minden számban jelen van. Érzésem szerint most ez garantálja a táncolhatóságot, és ennek az újításnak köszönhetően úgy sejtem tovább nő majd az együttes rajongótábora. Ugyan elsőre ez a megoldás unalmasnak tűnhet, azonban az a véleményem, hogy többszöri meghallgatás után rendre kiderül, mennyire változatosak, milyen jól megkomponáltak ezek a számok. Ez kivált az utolsó két számban érhető tetten, és nem azért, mert ezek a leghosszabbak (ez egyébként csak a pt 2-re érvényes), hanem mert tényleg úgy érzem, direkt komplex dalokat írtak. Kezdve az elektronikával, folytatva a rockos dobolással, és befejezve a mandolin-hegedű párossal.
Ami a legcsodálatosabb, hogy a tudatos zeneszerzés ellenére az egész lemez teljesen természetesnek hat, mintha éppen a szemünk előtt formálódnának a számok, ahogyan zsigerből, ösztönösen eljátsszák azokat a zenészek. Tetszik az egyensúly, amit a mandolin-hegedű páros, illetve a velük szemben álló többi hangszer között létrehoztak, és még mindig rácsodálkozom, hogy az ének hiányának ellenére mennyire élvezetes a zene. Az indie mellett most időnként diszkó feeling társul a folyamatosan jelenlévő folkhoz, de valahogy náluk ez a párosítás teljesen természetesnek, helyénvalónak érződik. Az olyan pillanatok, mint a „Tyagarah” indítása, vagy az egyik csúcspontot jelentő címadó szám, esetleg az albumot lezáró „Riverview pt. 2” – miatt a What Makes You album szerintem azoknak is tetszeni fog, akik egyébként nem rajonganak az elektronikával alátámasztott, táncolható darabokért.
Meghallgatásra ajánlott számok: What makes you, Riverview pt. 1, Riverview pt. 2
2019-ben megjelent album (szerzői)
Weboldal: https://www.elephantsessions.com/
A zenekar tagjai:
Euan Smillie – hegedű
Alasdair Taylor – mandolin
Mark Bruce – gitár
Seth Tinsley – basszusgitár, szintetizátor, programozás
Greg Barry – dob, ütőhangszerek
Közreműködők:
Andy May – hammond orgona
The Highfield Quartet – vonósok
Matfen Brass Section – rézfúvósok
A lemezen elhangzó számok listája:
- Intro
- What makes you
- Colours
- Search party
- Loft crofter
- Tyagarah
- We out here now
- Riverview pt. 1
- Riverview pt. 2