Zenék a nagyvilágból – Minyo Crusaders: Echoes Of Japan – világzenéről szubjektíven 173/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2019. 04. 17.
Immáron a második japán együttessel hozott össze a véletlen, amelyik olyan világzenét játszik, amelyben fontos szerepet játszik a latin muzsika. Az első az okinavai Kachimba, akik gyakorlatilag nem csinálnak mást, csak anyanyelvükön prezentálják a latin dallamokra/ritmusokra komponált dalaikat. Ha jobban belegondolok, akkor a másik irányból nézve a Minyo Crusaders nyilvánvaló hasonlóságokat mutat a WagakkiBand ténykedésével, hiszen mindkét társulat népdalokat modernizál, csak ott a metal stílus felé viszik el a zenét, miközben Suzuhana Yuko hagyományos módon énekel. A Minyo Crusaders szintén megtartja az eredeti énekstílust (ez a min'yō), ami alá többnyire latin muzsikát pakolnak.
Nagyjából kilenc évvel ezelőtt, Freddie Tsukamoto jazz énekes egy vendéglőben nézte a tévét, amiben éppen min'yō dalokat énekeltek, és ennek hatására rájött, nem szeret angol nyelven énekelni. A vendéglős ismert egy másik muzsikust (Katsumi Tanaka), aki szintén érdeklődött a min'yō iránt – így kezdődik a történet, aminek eredményeként megalakult a Minyo Crusaders. A tagok korábban már különféle projektekben és eltérő stílusokban játszottak, és talán éppen ennek a sokszínűségnek köszönhetően lett ennyire tarka a bemutatkozó albumuk. Aminek létrehozásakor úgy vélem kettős cél vezette a társaságot. Létrehozni egy olyan világzenét, ami sikeres lehet külföldön, és közben mégis megőriz valamit a japán hagyományokból. Szerintem legnagyobb nehézséget az okozhatta az számukra, hogy kiválasszák az eredeti dalok közül azokat, amelyek alkalmasak a feldolgozásra.
Az elképzelést sikeresen megvalósították, és meglepődnék, ha nem kerülnének fel pár slágerlistára, vagy rádióműsorba az Echoes Of Japan című bemutatkozó albumukkal. Engem már azzal elbűvöltek, ahogyan a különféle prefektúrákra jellemző éneklési módokat prezentálják. Az pedig már csak a ráadás volt, hogy döccenő nélkül ötvözik az afro-kubai és karibi ritmusokat a régi japán minyō-val, egzotikus és modern hallgatnivalót alkotva.
„A lényeg az, hogy ne tegyük túlságosan bonyolulttá és művészivé, mivel a min'yō az egyszerű emberekhez szól.” – ennek szellemében semmi nem túloznak el, miközben azért a minimalizmust is elkerülik. Mondjuk mivel tíz zenész alkotja az együttest, ez utóbbi nehezen lenne megvalósítható. Itt van például a reggae alapokra felépített „Otemoyan”, amiben első ízben találkozunk az énekesnő, Meg hangjával – érdekes párosítás, de működik. Az „Akita Nikata Bushi” etióp funkja, vagy a még izgalmasabb „Tanko Bushi” boogalooja csak egy-egy kiragadott példa a sokszínűségre. No és ne felejtsük a cumbiát, ha már a kedvenc latin muzsikámmal indítják az albumot (Kushimoto Bushi). Egyébként le a kalappal a két énekes (Freddie és Meg) teljesítménye előtt, hiszen velem minden nótánál elhitették, évszázadokkal korábban valóban így énekelték azokat a halászok vagy a bányászok.
Arra ugyan nem sok esélyt látok, hogy a közeljövőben hazai koncerten találkozzam velük, de ezt a különleges, igazából semmire sem emlékeztető, valóban egyedi muzsikát egyaránt merem ajánlani mind a japán, mind pedig a latin dallamok kedvelőinek.
Meghallgatásra ajánlott számok: Otemoyan, Tanko Bushi, Kushimoto Bushi
2019-ben megjelent album (Mais Um Discos)
Az együttes weboldala: https://www.facebook.com/minyocrusaders/
A zenekar tagjai:
Freddie Tsukamoto – ének
Meg – ének
Katsumi Tanaka – gitár
Daddy U – basszusgitár
Moe – billenytűs
Sono – timbales
Mutsumi Kobayashi – bongó
Yamauchi Stephan – trombita
Koichiro Osawa – szaxofon
Irochi – konga
A lemezen elhangzó számok listája:
- Kushimoto Bushi (Cumbia) Wakayama prefecture.
- Hohai Bushi (Afro) Aomori prefecture.
- Otemoyan (Reggae) Southern Kumamoto prefecture.
- Mamurogawa Ondo (Beguine) Yamagata prefecture.
- Yasugi Bushi (Bolero) Shimane prefecture.
- Akita Nikata Bushi (Ethiopian Groove) Northern Akita prefecture
- Toichin Bushi (Afro•funk) Toyama prefecture.
- Tanko Bushi (Boogaloo) Fukuoka prefecture.
- Aizu Bandaisan (Latin) Fukushima prefecture.
- Sumo Jinku (A cappella)