Jostein Gaarder: Kérdem én
Írta: Uzseka Norbert | 2017. 06. 16.
Melankolikus hangulatú képek díszítik Jostein Gaarder elvileg gyerekeknek szánt, de felnőtteket is gondolkodásra késztető, csodaszép könyvét, melyben csak kérdések vannak, oldalpáronként egy, talán kettő. Így aztán elolvasni pár perc ezt a könyvet, megválaszolni a kérdéseit azonban egy élet sem elég.
Megértem, ha valakit ez így elriaszt. Már Akin Düzakin illusztrációi sem olyanok, amilyeneket a legtöbben gyerekkönyvbe valónak gondolnak. Engem kicsit Rofusz Kinga stílusára emlékeztetnek a török származású, de Norvégiában élő Akin művei, még ha nem is annyira elvontak – illetve Brian Selznick is valami hasonló, szemcsés technikát alkalmazhatott A leleményes Hugo Cabret illusztrálásakor. A piros színt mellőző képekre felnőtt fejjel könnyű rámondani, hogy szomorúak, nyomasztóak, ám meggyőződésem, hogy a legtöbb gyerek nem asszociálna annyi negatívra. Számomra leginkább békésnek, néha nosztalgikusnak tűnnek a képek, de tény, hogy mindig kapcsolódnak a Gaarder által feltett filozofikus kérdésekhez – melyek között az is felmerül, hogy mi van a halál után…
Mégis úgy gondolom, jó és helyes ezt a könyvet gyereknek a kezébe adni, de lehetőleg úgy, hogy a felnőtt (legyen bár szülő, testvér vagy pedagógus) maga is készen álljon szembenézni a kérdésekkel. Melyekre, lévén a filozófia (de még inkább, az emberi élet) legnagyobb kérdései közül valók, sokszor nehéz válaszolni, vagy épp sokszor nincs egyetlen jó válasz rájuk. Viszont remek lehetőséget ad a könyv arra, hogy beszélgessünk a benne foglalt kérdésekről.
Van egy idézet Gaardertől a kötet hátulján: „Mindig azok a legveszélyesebbek, akik kérdeznek. Válaszolni már nem olyan veszélyes.” A Sofie világa szerzője ebben a rövidke, ám annál fajsúlyosabb kötetben sem hazudtolja meg magát, és valójában játékra hív. Tudom, nem könnyű észrevenni a derűt ebben a könyvben, hiszen veszélyes kérdések ezek, és egyik-másikra, ha meggebednék, sem tudnám magam sem a választ (vagy hogy igaz-e, amit válaszolni tudok), mégis úgy érzem, Gaarder okkal bízik abban, hogy a gyerekek élvezni fogják a kérdezősködést, az agyalást. Ahogy a múlt évi interjúban is mondta, ő úgy döntött, sosem fog felnőni, mindig gyermeki nyitottsággal áll majd a világhoz, és ezt tükrözi ez a könyv is. Szóval én azt mondom, ne ijedjünk meg a kérdésektől, mert páratlan élmény elgondolkodni rajtuk, keresni a magunk válaszait, és örülni minden egyes válasznak, amire találunk.