C. W. Ceram: A régészet regénye
Írta: Galgóczi Tamás | 2004. 10. 06.
![Főkép](https://ekultura.hu/uploads/1568.jpg)
Ellenben Ceram egy évvel korábbi (így jövőre már negyvenéves korral rendelkező) regényes formában megírt műve azóta is rendszeresen dicsekedhet újrakiadásaival, amik mögött valós olvasói igény áll. Vajon mi lehet a titka?
Az egyik helyes válasz talán a témája lehet. Hiszen a múlt iránti kíváncsiságunk (ami minden ember veleszületett tulajdonsága) legalább annyira jellemző ránk, mint a jövő fürkészése. Csak míg ez utóbbi esetben találgatásoknál többről nem lehet szó, múltunkat már egészen jól ismerjük. Azért ez nem volt mindig így.
Legalábbis ez derül ki a kötet fejezeteiből, amely gyakorlatilag a mai értelemben vett régészet kialakulásától kezdve a múlt század közepéig sorolja fel a fontosabb állomásokat. A régészet kezdete (Ceram szerint) 1738-ra tehető, amikor is egy művészetkedvelő királynő addig unszolta férjét, míg az engedett, és elrendelte Pompei és Herculaneum kiásását.
Jobban mondva – mivel fogalma sem volt arról, mi van a vastag bazaltréteg alatt – csupán pár munkást és egy hadmérnököt küldött a hajdani lávamezőre, akiket szerencsére hamarosan követett egy szakértő is.
Szóval valahogy így kezdődött el az a folyamat, melynek során az európai, majd a környező ősi kultúrák újrafelfedezését olyan férfiak választották életcélul, mint Schliemann, aki (más nevezetes városokkal együtt) megtalálta Tróját, Evans, aki Krétán nem csak minden labirintus ősét ásta ki, hanem vele együtt a királyi palotát és egy ismeretlen kultúrát is.
Champollion megfejti a hieroglifákat, Carter feltárja Tutanhamon sírját – és hol van még a sor vége (az eltelt évtizedek alatt számos név helyesírása megváltozott, és az ősi dinasztiákra vonatkozó évszámok is módosultak pár esetben, ez azonban véleményem szerint nem csökkenti a szerző teljesítményét).
Ceram jó érzékkel vegyíti a tudományos eredmények ismertetését a régészek nehézségeivel, és ahol arra lehetősége adódik, ott igyekszik közelebb hozni az ősi népeket, fel-fel lebbentve a múltat leplező függönyt. Egy biztos, sokakban képes felkelteni az érdeklődést a múlt iránt.
Kapcsolódó írás: Christian Jacq: Champollion, az Egyiptomi