FőképMeg vagyok győződve róla, hogy ha ezt a regényt egy nő írta volna, már réges-régen ráragasztották volna a feminista regény bélyeget, és valahol az irodalom hatalmas és feneketlen süllyesztőjében várakozna jobb sorsra érdemes társaival együtt. Így azonban, hogy a kötet szerzője az algériai születésű francia író, Robert Merle (Francia história sorozat, Két nap az élet, Állati elmék, Mesterségem a halál, Malevil), sokra tartjuk. Mi több, bátor vállalkozásként tekintünk rá. Legfeljebb csak néhányunknak jut eszébe, hogy valójában ebben a regényben Merle a feminizmus divatját lovagolja meg.

Robert Merle (1908. augusztus 29. – 2004. március 27.) 1974-ben született szörnyűséges antiutópiájának történetét a ’80-as évek Amerikájába helyezi, ahol ismeretlen eredetű agyvelőgyulladás-járvány tizedeli a nemzőképes férfiakat.
Ahogy hullanak a férfiak, úgy veszik át helyüket és szerepüket az élet minden területén a nők. És persze az amazon mentalitás elégtételt követel az évszázados elnyomás miatt. Sőt, a dolgok komolyan kezdenek elfajulni. Az elnök például egy fanatikus férfigyűlölő nő lesz, aki a látszat kedvéért beleegyezik, hogy tudós férfiak egy nő által irányított gyógyszergyár védett területén a járvány ellenszerét kutassák. Erre a bázisra kerül a főszereplő, Dr. Martinelli is, aki védett férfi. Legalábbis egy ideig. Persze nem holmi szakszervezeti támogatásról van szó, hanem arról, hogy őt és tudóstársait olyan elszigeteltségben dolgoztatják, ahol esélyük sincs a megfertőződésre. Persze azért a hírek bejutnak, és nem győznek szörnyülködni azon, miféle pokol szabadult a világra. A férfiak világára…

Mint ahogy az mindig volt, van, és lesz, az új rend sem tetszik mindenkinek. Az ellenállás (a liberális feministák) tagjai először csak közvetve alakítják az eseményeket, majd kénytelenek aktívan is fellépni, ha nem akarják, hogy Amerika teljes férfilakossága a kasztrálás, vagy a halálos kór áldozata legyen. Hiszen ha az elnöknő tervei valóra válnak… Persze a zsarnoki rend megdöntése után sem sokat javul a helyzet, hiszen a mérsékelt feministák által megvalósított új rend, az anyakultuszt a középpontba állító matriarchátus sem jobb. Csak más…

A Védett férfiak nem az első, és persze nem is az utolsó Robert Merle azon regényeinek sorában, melyekben a társadalomkritika, a szatíra és a sci-fi elemei olvadnak össze tökéletes harmóniában, miközben feltárul az erőszak, a gyűlölet és az agresszió pszichológiai háttere. Ebben a regényben Merle azt az egyszerűnek tűnő kérdést próbálja megválaszolni, hogy vajon mi történik, ha egy halálos járvány elterjedése következtében a jól bevált társadalmi rend felborul? Az, hogy ez éppen a férfiak kárára következik be, valószínűleg nem a véletlen műve…