Főkép

Nem tudom mennyien emlékszünk még a finn zenekar előző albumára, de ha leírom a progresszív világzene szavakat, talán segít felidézni a Tornadon Silmässä legjobb pillanatait. Nem kellett sokat várni a folytatásra, hiszen már itt is van az új korong, amire még mindig a progresszív jelző a legmegfelelőbb, ha szeretnénk valahová elhelyezni ezt a muzsikát.

 

Ezen belül pedig még mindig érvényes, amit korábban írtam róluk: „Természetesen első körben a progresszív jelzőről nekem rock és metál bandák jutnak az eszembe (például Dream Theater), és ezzel részben már meg is neveztem, milyen forrásokból táplálkozik a Vimma zenéje. Mindezeken túl nyilvánvaló a népzene hatása, aztán van itt még elektronika, és az ének időnként átmegy szövegelésbe, ami meg szerintem rap vidékéről érkezik. Gyakorlatilag minden számnak saját karaktere van, és rendszeresen kikacsintanak a pop irányába.”

 

Meglátásom szerint ismét a két véglet között csapongunk, a düh vagy a káosz (Kapina on kuumaa) váltakozik az álmodozó pillanatokkal (Sä et voi muuttaa mitään), miként az éneket is gyakran lecserélik rappelésre. A tempóváltások sem hiányoznak a lemezről, valamint a hangszerelés terén sem fogják vissza magukat – gondolok itt az utolsó tételre (Kuningas Gnu), ami az éneket és a dallamot tekintve simán elmenne popdalnak, de a gazdag hangszerelés miatt inkább egyfajta ars poetica lesz belőle.

 

Mivel még mindig nem tanultam meg finnül, így a szövegekről nem tudok mit mondani, de érzésre politikus mondanivalóval bír a társulat, legalábbis van pár sor, amire alaposan rácsodálkoztam. Ilyen például a basszusgitáros Santeri Kettu szerzemény, a „Bensa 95” (95-ös benzin) egyik sora: „Amíg a fosszilis kapitalizmus a múlté nem lesz”

 

Vagy idézhetem a címadó nóta (Ei noi muut) dühös szövegét:

„Mert nem értik, csak

olvassák a híreket és depressziósak lesznek

De ha tudnád

Mi történik körülötted

Ha tényleg látnád, mit

gondol itt a legtöbb ember

Ha használhatnánk ezt az összes hatalmat

Mire várunk még?

Ma kiderülnek a titkok

Ma leesik az állunk”

 

Még mindig tetszik Eeva Rajakangas hangja, a szövegelése/rappelése sem rossz, csak nem ér fel az énekével, amiben népzenei örökséget vélek felfedezni. Néha úgy érzem, nem használják ki teljes mértékben a benne rejlő potenciált, pedig a „Sä et voi muuttaa mitään” című nóta a bizonyság rá, csodákra képes a hangjával.

 

Véleményem szerint jót tett zenének, hogy Pessi Jouste mellett mások is írtak dalokat, mert ettől lett ennyire változatos az Ei noi muut korong. Nekem legjobban a rockos/punkos tételek tetszenek, mert ezekben annyi energia van, hogy csak lestem, illetve ezek illenek a legjobban a Vimma által képviselt, „emberek mozduljatok már meg és tegyetek valamit magatokért” elképzeléshez.

 

Egy dolog nem változott a 2023-as album óta – még mindig nem láttam őket élőben, pedig továbbra is kíváncsi vagyok, élőben hogyan működnek ezek a dalok.

 

Meghallgatásra ajánlott számok: Kapina on kuumaa, Kuningas Gnu

2025-ben megjelent album (Nordic Notes)

Weboldal: https://www.vimmaband.com

 

 

Előadók:

Eeva Rajakangas – ének, szöveg

Pessi Jouste – hegedű

Roope Jokinen – hegedű

Kalle Outila – gitár, mandolin, buzuki

Aino Kallio – zongora, szintetizátorok, harmónium, orgona

Santeri Kettu – basszusgitár

Vilho Louhivuori – dobok

 

A lemezen elhangzó számok listája:

  1. Bensa 95
  2. Pestään kädet
  3. Kuolematon
  4. Tarviin
  5. Kapina on kuumaa
  6. Ei noi muut
  7. Sä et voi muuttaa mitään
  8. Punainen aurinko
  9. Rikki
  10. Kuningas Gnu