Főkép

Nemes Nagy Ágnes életműve, költészete megkerülhetetlen, biztosan nem zajlik le városi szavalóverseny, ahol ne hangzana el az egyik műve. A diktatúra évei alatt csak műfordítóként dolgozhatott és gyermekverseket jelentethetett meg, később megújította a prózaverseket és az esszéirodalomban is kimagasló teljesítményt nyújtott. A Móra Kiadó összegyűjtötte és több kötetben tervezi kiadni a gyermekverseit és meséit. Az aranyecset és más mesék ennek a sorozatnak a második kötete.

 

A kötet nagy része Szádeli születéséről és későbbi kalandjairól szól. A szüleinek sokáig nem születhetett gyermeke, de vállalták a sorozatos próbatételeket, átvágtak erdőn, bokron, hegyen, völgyön, jártak a föld alatt, és rengeteg veszélyes állattal is találkoztak, de kiálltak minden próbát. Jutalmul kapták Szádelit, akinek nemcsak az érkezése varázslatos, hanem az aranyecsete is, amellyel bármit lefest, az valósággá is válik. Természetesen az útja során lesz, aki kihasználja a jóságát, de minden történetben egyre több tapasztalatra és tudásra tesz szert. Számomra a legszebb történet a rózsás mese volt, amelyben a jóra tanítás, az empátia bemutatása finoman és észrevétlenül történik. Felnőttként is hatalmas élmény ez a kötet.

 

Már a borítón is felhívja a kiadó a figyelmet, hogy nagyobb gyermekeknek, inkább felsősöknek szánta a kötetet a szerző. Valóban, a történetek hosszabbak, csavarosak, nem nélkülözik a természetfeletti elemeket. Folyamatos figyelmet követelnek a sorok, tökéletes koncentrációt. Szinte minden bekezdésben történik valami, ami később hatással lesz a további eseményekre, emiatt nem lehet egy pillanatot sem ellazsálni az olvasás során. A meséket versek követik, amelyek átvezetnek a következő kis történethez. A szöveg sűrű, aprólékosan kimunkált, minden kis részletet igyekszik elénk varázsolni a szerző, ezért ír le mindent részletesen. A versek kicsit könnyedebbek, a játékosság, a rímek segítenek ráhangolódni a folytatásra, egy kis pihenőt engedélyeznek az olvasóknak. A cselekmény tartalmaz varázslatos elemeket (manó, griffmadár), de megjelennek benne a keleti motívumok mellett a magyar népmesék kötelező elemei is. A szöveget Szabó Imola Julianna érzékletes, néhol minimalista, néhol túlságosan is valósághű képei egészítik ki, amelyek tökéletesen reflektálnak a kötet hangulatára. Tízéves kor felett kitűnő ajándék lehet a verseket és fantasztikus lényeket kedvelő gyerekeknek.