Főkép

Baráth Katalin neve ismerősen csenghet a Dávid Veron-sorozat miatt. Még nyáron egy új kötettel jelentkezett, amelyben akár a folytatás lehetősége is benne rejlik, és akár sorozattá fejlődhet. A 20-as, 30-as éve Hollywoodja adja a hátteret, ahol kívülről minden csillog-villog, de a cukormáz alatt szörnyűségek lapulnak.

 

A főszereplő, Remete Anna, Nanus egy igazi, minden lépben kanál karakter, aki ügyesen lavírozik a lehetőségek hazájában és minden apró esélyt megragad, hogy ropogós dollárokhoz jusson. Évekkel ezelőtt azért érkezett az országba, hogy jogi tanulmányokat folytathasson, amelyre Magyarországon nem volt lehetősége. Sajnos az álmai nem valósulnak meg, és már a hazatérését intézi, de egy haláleset, az előző munkaadója, Lily von Samosa öngyilkossága keresztülhúzza a terveit. Túl sok a gyanús körülmény, ezért a fiatal nő nyomozásba kezd. Egyre mocskosabb és veszélyesebb dolgokra bukkan, amelyeket ráadásul politikai szálak mozgatnak a háttérben.

 

A főszereplő egy igazi egyéniség, talpraesett jelleme üdítő színfolt. De igazából mindenki nagyon különleges: Lily az igazi díva, a mostani főnöke, aki mindig alszik, vagy Lev a kaszkadőr. Külön-külön is megérnének egy-egy regényt. A háttérben a filmgyártás aranykorát láthatjuk, ahol a hangosfilmek beköszöntése miatt a némafilmek sztárjai vagy alkalmazkodnak vagy mellőzöttek lesznek. És ahogy lenni szokott, megöregedni sem ér, mert az is automatikus kipontozódást jelent. A filmstúdiókban hemzsegnek a szakemberek, akiknek nagy része magyar származású, és amennyire lehet, igyekeznek összetartani, hogy együtt túléljék a változást. Rettenetes ellentét feszül a látszólag pompás és csillogó élet és hétköznapok között. A világpolitikai folyamatok, Németország megerősödése, a zsidóhelyzet nyugtalanító alakulása, a kémek jelenléte aggasztó. Minden szereplő egy szépen kidolgozott figura a sakktáblán, de a lépéseket előre nem ismerik, nem tudhatják, milyen erők mozgatják a háttérben a szálakat. Nemcsak valós eseményekkel találkozhatunk, hanem a kitalált karakterek mellett felbukkannak valóban ekkor élt szereplők, például Einstein is fontos szerephez jut.   

 

A történet csavaros, a karakterek szerethetők, a miliő felejthetetlen. Ha valamibe mindenképp bele kell kötnöm, akkor jobb lett volna még több a regényből, lassabban kibontakozó megoldással és a betűtípus sem a kedvencem, nehezen olvashatók a főcímek. De ezt leszámítva a Detektív kacér kalapban egy igazán izgalmas, pörgős krimi, a zsáner kedvelői szeretni fogják.