Zenék a nagyvilágból – Tamala: Diboli – világzenéről szubjektíven 452/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2024. 12. 25.
Újabb WOMEXes szerzemény, és ismét egy olyan együttes, akikről még sosem hallottam korábban, pedig ez már a harmadik lemezük, szóval nem most kezdték a muzsikálást. Köszönhetően a tagság nemzetközi összetételének igazi zeni koktélt tesznek le az asztalra, akarom mondani a lejátszóba, amiben egyaránt jelen van Afrika és Európa.
A fekete kontinenst Mola Sylla éneke és Bao Sissoko hangszere, a kora képviseli. Földrészünket részvételét Wouter Vandenabeele és hegedűje biztosítja, míg a társulathoz idén csatlakozott Olivier Vander Bauwede szájharmonikája pár kompozíciót bluesos ízzel gazdagítja.
Az albumon hallható hat szám közös jellemzője a nyugalom és nosztalgiázás: „Az album tisztelgés mindazon zenészek előtt, akik hozzájárultak Nyugat-Afrika gazdag zenei hagyományaihoz, de neveik gyakran eltűntek a történelem során. Azokat az ősöket is jelöli, akik a maguk módján támogatták az emberiség fejlődését. Az album minden hangja ezt a spirituális kapcsolatot sugározza a múlttal kortárs kontextusban.”
Engem az fogott meg a Diboli albumon, ahogyan ötvözik a kora és a hegedű vagy a szájharmonika hangját. Érdekesen egészítik ki egymást, hol az egyik, hol a másik oldal kerül előtérbe, de az egyensúly végig megmarad – tessék csak meghallgatni mit művel a szájharmonika és a kora a „Kiñaan” alatt. A blues miatt pedig egyetemesebb, illetve globálisabb lesz a zene, ami ebben a formában szerintem jóval nagyobb közönség számára lesz befogadhatóbb. Az improvizációk miatt néha jazzes érzésem van, de összességében ez egyértelműen világzene, sok mandinka dallammal.
Bár sajnálatomra az album hossza alig több mint fél óra, ezt ellensúlyozzák a remek dalok, hamarjában nem is tudok a többinél jobbat megnevezni, egyenletesen magas a színvonal. Többszöri meghallgatás után még egy jelző jutott eszembe a zenével kapcsolatban, és ez nem más, mint a harmónia. Harmónia a zenészek között, a hangszerek és az ének között, a zene és a hallgató között, tágabb értelemben a világgal. Ha ez nem varázslat, akkor nem tudom mi tekinthető annak.
Meghallgatásra ajánlott számok: Alkebulan, Kiñaan
2024-ben megjelent album (Muziekpublique)
Weboldal: https://www.facebook.com/TamalaTrio
A zenekar tagjai:
Mola Sylla – ének, ütőhangszerek, kora, kalimba
Bao Sissoko – kora, calabash, ének
Olivier Vander Bauwede – szájharmonika, gitár, ének
Wouter Vandenabeele – hegedű, ének
A lemezen elhangzó számok listája:
- Garap 06:35
- Xeesal 05:31
- May ma Sara 03:27
- Kiñaan 05:55
- Alkebulan 05:05
- Diboli 04:46