Zenék a nagyvilágból – Barrut: La Part de L'Orage – világzenéről szubjektíven 450/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2024. 12. 11.
Úgy tűnik lassan, de biztosan gyarapodik azon együttesek száma, akik a közös zenélés alatt elsősorban az éneklést értik, és a hangszeres kíséretet csupán másodlagosnak, vagy teljesen elhanyagolhatónak gondolják. Ilyen volt a két évvel korábban élőben is látott amerikai Windborne kvartett, és a francia Les Mécanos szerelőbrigád.
A 2024-es WOMEX ebbe a kategóriába eső francia fellépőjét (Barrut) sajnos nem láttam, mert másik koncertet néztem, de másnap többen mondták, mennyire remek volt a háromnegyed órás program. Kárpótlásként kértem az utolsó lemezükből, ami eredetileg 2021-ben jelent meg, de van egy két számmal kibővített verziója, ami 2022-ben vált publikussá – ebből kaptam végül.
A zene, akarom mondani az ének meg egyszerűen lehengerlő, zsigeri. Jó érzékkel használják a polifóniát (Iènas), van, amikor heten háromfélét énekelnek – kellő erővel, érzelmekkel átitatva. Nekem legjobban azok a számok tetszenek, amelyek tele vannak energiával, bár ez gyakorlatilag majd minden dalukra érvényes. Ezt egyébként részben annak tudom be, ahogyan a különféle ütőhangszereket használják. Bár az énekhez képest ezek a hangszerek szerényen meghúzódnak a háttérben, hihetetlen mód felerősítik, dinamikusabbá teszik a kompozíciókat.
Időnként olyan érzésem volt, mintha a Barrut tagjai megvalósították az afrikai zenére jellemző, ragadjuk meg a csúcspontot és tartósan maradjunk ott technikát. Azt persze nem állítom, hogy hallgatás közben transzba kerültem, de gyakorlatilag mindegy volt, hogy a nők vagy a férfiak viszik a szólót, az a borzongató érzés, hogy valami különleges pillanatnak vagyok a tanúja, gyakran elfogott.
Többszöri meghallgatás után csak annyit mondhatok a La Part de L'Orage című albumról, hogy érződik rajta az évtizedes tapasztalat (2013-ban alakul az együttes), és mára olyan zenét játszanak, amely a szöveg, a ritmus és a dallam hármasából építkezve nem csupán szenvedéllyel van tele, hanem hangosan közli véleményét a világról, az életről, legyen az dicsérő vagy elitélő. Mindezt okszitán nyelven történik, de a szöveg értése nélkül is átjön ezeknek a himnuszoknak a szépsége, ereje.
Meghallgatásra ajánlott számok: Iènas, Indigènas, Demiürge
2022-ben megjelent album (Tanin Record)
Weboldal: https://www.facebook.com/barrutlaires/
A zenekar tagjai:
Audrey Hoyuelos – ének
Delphine Grellier – ének
Erwan Billon – ének
Maud Seguier – ének
Olivier Grolleau – ének
Samuel Grolleau – ének
Titouan Billon – ének
Közreműködők:
Jordi Cantagrill – ének, ütőhangszerek
A lemezen elhangzó számok listája:
- Indigènas
- Enluòc
- Demiürge
- Tío
- Exil
- Embruns
- Iènas
- Lo prètz de la nuèit
- Mascarada
- Cent orizonts.
- Babel (Barrut & Diridollou Lavigne)
- Bolh (Barrut & CXK)