Zenék a nagyvilágból – Saagara: 3 – világzenéről szubjektíven 449/2.
Írta: Galgóczi Tamás | 2024. 12. 08.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy pár héttel Jyotsna Srikanth albuma után egy olyan kiadvány kerül a lejátszómba, amely szintén az indiai karnatikus muzsikára épül. Egy darabig azért vívódtam, mert ez is határesetnek számít nálam, félig világzene, félig meg kísérletező jazz, és ez utóbbi nem tartozik a kedvenceim közé.
A második nekifutás végül eldöntötte a kérdést, túl érdekesnek találtam, ami mellett kár lenne szó nélkül elmenni. A projekt lelke a lengyel Wacław Zimpel, aki korábban sokféle zenei közegben megfordult, mielőtt a Saagara formációval színpadra lépett. Ugyanez elmondható a társulat muzsikájáról, többeknek azok a korongok jutnak az eszébe, amelyeken nyugati muzsikusok rácsodálkoznak India zenei világára, és megpróbálták beépíteni azt a sajátjukba. Többek szerint jó példa erre John McLaughlin albuma, a Shakti – részben a hangszerek, részben pedig a vezérlő elv okán.
Erre nem tudok mit mondani, mert a Shakti sosem járt a lejátszómban, abban viszont teljesen biztos vagyok, hogy az eredetileg közös jammelésnek indult projektben minden a helyére került, kezdve az indiai ütőhangszerekkel, és zárva a minimalista elektronikával. Meglepő módon a számok többsége 5-7 perc közötti, viszont az ismétlődéseknek és az improvizációknak, sokkal hosszabbnak tűnnek.
Ezt a lemezt sem szabad háttérmuzsikaként hallgatni, zárjuk ki a külvilágot, és merüljünk el a zenében, garantáltan felszabadít és magába szippant. Egyfajta modern értelmezését kapjuk a karnatikus zenének, ami sok esetben táncolható elektronikus alapot kapott, mintha egy péntek esti buliban lennénk (Earth, Water and The Holy Groove). De a két rész (hagyományos és elektronikus) szerves egészet képez, Wacław Zimpelnek sikerült a kettőt összehangolnia, mintha egy kéz, egy központi akarat vezényelne minden hangot. Az egészben tényleg az a legszebb, hogy simán transszerű állapotban juttatja a hallgatót.
Kedvencem az albumindító „God of Bangalore”, amihez klip is készült. Ebben ott van India lüktetése, közben szintis futamok keverednek az ütőhangszerek ritmusával, időnként a hegedű ragadja magához a vezetést – és közösen hoznak létre valami újszerűen egzotikus muzsikát. Nem mondom hogy mindenkinek tetszeni fog, de aki szereti a jazz, a karnatikus zenét, a progresszivitást, az elektronikus zenét, annak biztosan bejön a nemes egyszerűséggel 3-nak titulált lemezen. Így utólag sajnálom, hogy lemaradtam a novemberi Magyar Zene Házában tartott koncertjükről.
Meghallgatásra ajánlott számok: Earth, Water and The Holy Groove, God of Bangalore
2024-ben megjelent album (tak:til)
Weboldal: https://www.facebook.com/saagaraofficial/
A zenekar tagjai:
Wacław Zimpel – klarinét, elektronika
Giridhar Udupa – ghatam
Aggu Baba – khanjira
K Raja – thavil
Mysore N. Karthik – hegedű
A lemezen elhangzó számok listája:
- God of Bangalore 06:39
- Sunbeam Spirits 04:55
- The Rite of Rain 07:28
- Northern Wind Brings Redemption 05:57
- Where Is That Blossom 05:09
- Earth, Water and The Holy Groove 06:18