Zenék a nagyvilágból – Driss El Maloumi Trio & The Watar Quintet: Details – világzenéről szubjektíven 445/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2024. 11. 06.
Rövid időn belül ez már a második alkalom, amikor olyan album került a lejátszómba, amelyben a muzsikusok kelet és nyugat összepárosítását valósítják meg. Ezúttal az arab úd (oud) és a nyugati vonóshangszerek (hegedű, brácsa, cselló, nagybőgő) találkoztak, és közösen egy filmzeneszerű muzsikával ajándékoztak meg.
Mind a nyolc szám instrumentális, szöveg vagy ének nem segíti, de egyben nem is akadályozza a befogadást, ezúttal szó sincs nyelvi problémáról. Csupán a zene egyetemes nyelve szólítja meg a hallgatót, aki vagy elfogadja az ötletgazda Driss El Maloumi vízióit, vagy sajátjaival helyettesíti azokat.
A megvalósításhoz szükség volt remek muzsikusokra, akik nem csupán a hangszereiket kezelik kiválóan, hanem képesek az együttműködésre, az odafigyelésre. Talán ez a momentum a legfontosabb a Details album kapcsán: ismét megbizonyosodtam arról, hogy a zene valóban összeköti az embereket, képes megszüntetni a nyelvi határokat.
Driss El Maloumi szerepe nagyon fontos, hiszen ő volt az, akinek a fejében megszületett az elképzelés, majd nem csupán megtalálta a megvalósításhoz szükséges embereket, de megálmodta a zenét, hangokba öntötte ezeket a hétköznapi pillanatokat (Rain Dance). Érthető módon a többnyire a saját hangszere a meghatározó, az úd viszi a dallamot, mindenki más csak kísér, díszit, mégis, a közös munka tesz izgalmassá a lemezt. Érdekes például ahogyan a vonósok feleselnek az úd-dal a „Rain Dance” második felében, vagy amit a két ütőhangszeres művel a „The Trees Commandments” alatt, esetleg a villanásnyi hegedűszólók a „Dabdabat”-ban.
Többnyire az arab-marokkói dallamok a meghatározóak, legalábbis ritkán fedeztem fel nyugati motívumokat (a „Small Dreams” azért ilyen), miként az andalúz hatásra is csak egyetlen alkalommal csodálkoztam rá (Choukr) – viszont ezek a momentumok lényegesek, ettől válik egyedivé és különlegessé a produkció.
A Details egy szépséges album, tele harmóniával, dallamokkal, kavargó érzésekkel. Időnként úgy éreztem, mintha a zenészek sem szeretnék abbahagyni az adott számot, és folyamatosan teszik hozzá a variációkat, apró szólókat, annyira élvezik a közös zenélést. Jó lenne ezt a produkciót élőben látni, és személyesen megtapasztalni ennek az örömzenének a hatását.
Meghallgatásra ajánlott számok: Rain Dance, The Trees Commandments, Dabdabat
2024-ben megjelent album (Zig Zag World)
Weboldal: https://drisselmaloumi.com/
A zenekar tagjai:
Driss El Maloumi – úd (oud)
Saïd El Maloumi – ütőhangszerek
Lahoucine Baqir – ütőhangszerek
Watar Quintet
Amèle Metlini – hegedű
Silvia Bazantova – hegedű
Marie Ghitta – brácsa
Annemie Osborne – cselló
Adrien Tyberghein – nagybőgő
A lemezen elhangzó számok listája:
- Details 05:29
- People of the dawn 03:07
- Rain Dance 06:37
- The Trees Commandments 06:22
- Small Dreams 09:31
- Dabdabat 04:54
- Choukr 03:10
- Waqt 04:49