Zenék a nagyvilágból – Skáld: Huldufólk – világzenéről szubjektíven 374/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2023. 05. 12.
Ideje hazatérni – adta ki a jelszót Christophe Voisin-Boisvinet főnök, és a francia Skáld együttes legénysége evezőt ragadott, majd elindultak a távoli észak felé, ahol a ködös fjordokat övező rengetegben fura népek, mesék és legendák rejtőznek, pontosan az emberi tekintet határán. Ez már a harmadik utazás (civil nevén album), amire meginvitáltak, és akárcsak korábban, most is örömmel csatlakoztam hozzájuk, bár mind a pajzsomat, mind a csatabárdomat otthon hagytam, jelezve békés, egyébként mindenre nyitott hozzáállásomat.
Gyakorlatilag minden érvényes és igaz, amit az előző album kapcsán leírtam.
„A zene azonban magával ragadó, az epikusan hangszerelt számokban a Skáld a kelta hatásokat egyesíti a világzene elemeivel. Hallgatás közben többször éreztem úgy, ez a muzsika nem kötődik a zord északhoz, hanem egyetemes. Bármely kereszténység előtti (pagan/pogány) népcsoporthoz köthető, legyen szó pusztai mongolokról vagy erdőlakó germánokról. Az ütőhangszerek is inkább a törzsi hangulatot erősítik – mondjuk, mivel a viking zenéről tudomásom szerint túl sok információ nem maradt fenn, igazából nincs mivel összevetni a Skáld albumát.”
A bookletet böngészve feltűnt, hogy útközben elvesztettük a legénység egy részét (például Justine Galmiche sincs már velünk), de sikerült mindenkit pótolni, sőt, mintha többen is lennénk a sárkányhajóban. Az album dinamikusan kezdődik (Troll Kalla Mik), szinte látom magam előtt az egyszerre mozduló evezők sorát, hallom a vitorlát dagasztó szelet és a marcona vikingek énekét. Egyszerre zsigeri és hátborzongató, amit csak felerősít a női kórus. A folytatásban (Ljósálfur) megkapjuk a Skáld esszenciáját, törzsi dobolás, révülés felé tendáló, a szöveget folyamatosan ismétlő ének, a dallamot pedig a többi hangszer játssza. Egyszerre epikus és magával ragadó – el tudom képzelni, mennyire lehengerlő lehet ez élőben, mondjuk a Castlefest díszletei között.
Van igazság abban, hogy a törzsi/rituális dobolás teremti meg az elsődleges kapcsolatot a bennünk élő – kereszténység előtti – múlttal, amit aztán szilárdan rögzít az ének és a dallam, no meg a szövegek. A tengeri témák után most a „rejtett népek” (Huldufólk) kerülnek sorra, akik alatt olyan lényeket értünk, mint a trollok, elfek és hasonlók – akik urbánus világukból már hiányoznak, de ezer-ezerötszáz évvel ezelőtt még szomszédként gondoltak rájuk az emberek.
Az erőfitogtatáson kívül vannak nyugisabb tételek, mint például a „DÅ Månen Sken” balladája, vagy a „Hinn Mikli Drekir” magányossága. Ilyenkor kapunk egy kis levegőt, nyugalmat – bár inkább csak még jobban elmerülünk a pagan hangulatban. Tetszik, hogy majd mindegyik északi nyelven énekelnek – ez a sokféleség erősíti a hitelességet, és még határozottabban tolja a hallgatót a múltba. Ezúttal talán kevesebb kelta hatást hallok a lemezen, viszont a „Her Mannelig” meg kora középkori muzsikára emlékeztet, ahol a dobolás teljesen hátra húzódva, csak jelzésértékűen van jelen.
A Huldufólk egy majdnem tökéletes album, amit csak az utolsó két feldolgozásnóta ront le picit. Nekem még mindig a Dobranotch-féle „Du Hast” tetszik a legjobban, itt a dobokra helyezték a hangsúlyt, ami tagadhatatlanul plusz energiát, dinamikát jelent, de az énekkel szerintem nem tudtak mit kezdeni – nem rossz, de ebben sokkal több lehetőséget érzek, mint amit kaptam. A másik cover (The Cure: A Forest) egyfajta koktél lett, fel Cure, fele Skáld – ami nem rossz, csak én valami ütősebbre vágytam.
Meghallgatásra ajánlott számok: Troll Kalla Mik, Ljósálfur, DÅ Månen Sken
2023-ban megjelent album (Decca Records/Universal)
Weboldal: https://www.facebook.com/skaldvikings/
A zenekar tagjai:
Christophe Voisin-Boisvinet – ütőhangszerek, programozás, kürt,billentyűs hangszerek
Steeve Petit – ének
Marti Ilmar Uibo- dobok, ének
Ravn – talharpa, moraharpa, gudok, lyre
Julien Loko – ének
Lily Jung – ének
Kohann – ének
Laetitia Marcangeli – ének, tekerőlant
Aliocha Regnard – nyckelharpa
Adeline Bellart – ének
Nicolas Montazaud – ütőhangszerek
Daniela Heiderich – hárfa, duda
Michel Abraham – ének, morin khuur, didgeridoo
A lemezen elhangzó számok listája:
- Troll Kalla Mik
- Ljósálfur
- Mánin Líður
- Ríðum, Ríðum
- Hinn Mikli Drekir
- DÅ Månen Sken
- Elverhøy
- Her Mannelig
- Rauður Loginn Brann
- Trollslaget
- Du Hast
- A Forest