Zenék a nagyvilágból – Small Island Big Song: Our Island – világzenéről szubjektíven 316/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2022. 02. 25.
Minden bizonnyal ez az egyik legizgalmasabb világzenei projekt, amiről az utóbbi években hallottam. A történet első felvonása négy évig tartott, mert ennyi időbe került, mire elkészültek az első, 2018-ban megjelent Small Island Big Song album felvételei. Ez annak idején elnyerte a kritikusok tetszését, és amennyire tudom, a zenehallgatók is kedvezően fogadták. A folytatásra szintén négy évet kellett várni, de az első hallgatás után azt mondom, megérte. Ráadásul a zenészek egy kis csoportja USA turnéra indul idén tavasszal, szóval minden adott, hogy ismét elvarázsolják a világot a csendes-óceáni és indiai-óceáni muzsikával, amire alapban a lágyság, a polifónia, a dallamcentrikusság jellemző. Amennyire sikerült összevetnem az előző és a mostani korongon közreműködők listáját, úgy tűnik, kibővítették a projektbe bevont szigeteket, legalábbis nem rémlik, hogy korábban Tajvan neve előfordult volna.
Ha jól értettem, akkor a producerek szigetről szigetre utaztak, rögzítették a helyi muzsikus(ok) hangsávját, és ahol kellett, filmeztek is (több klip is elérhető már, ebből három megtekinthető a cikk végén). Például a „Ta’u Tama”, ami csak egyetlen szerzemény az albumon, hét sziget közös produktuma, és a többi szám sem éri be kevesebbel, a „Pinagsanga” például kilenc, különböző helyen élő zenész együttműködését igényelte. Biztosan nem volt egyszerű összehangolni, megtervezni mindent, kivált, hogy az utolsó két évet már a COVID-korlátozásokkal együtt kellett tölteniük.
Viszont nyilvánvalóan megérte várni a lemezre, mert megvan benne a déli óceánok ritmusa (nekem főként a „Pinagsanga” dobolása tetszett) és dallama. Mondjuk, a „Ta’u Tama” kakukktojásnak számít, hiszen reggae-lüktetéssel bír, amit még egzotikusabbá tesznek a különféle autentikus hangszerek. A másik meglepetésnótának egyértelműen a „Mercy Mercy Me (The Ecology)”-t tekintem, mert a cím és a hangszerelés miatt ez már-már nyugati kompozíció, amit csak fokoz a cím gyakori ismétlése, ami ugye inkább popslágerekre emlékeztet, bár valójában semmi rokonságot nem mutat azokkal. Úgy érzem, az album egyfajta összegzés, hiszen egyaránt vannak rajta hagyományos, a többség által tipikus „óceáni” muzsikának gondolt dalok és modernebb, ha úgy jobban tetszik, akkor kortárs kompozíciók, amelyek előre, a jövőbe viszik a hagyományokat.
Lenyűgöző, ahogyan a muzsikusok a zenéhez viszonyulnak, náluk tényleg érezni, hogy életük a zene, és környezetük, illetve a természet részeként élik az életüket. Éppen ezért elsőre nem is az őszinteség jut szembe ezzel kapcsolatban hallgatás közben, hanem inkább valami zsigeri, nyers energia, életigenlés, természetközeliség, amiben egyaránt ott van a harmónia és a felelősség. Mert a címben említett Our Island (magyarul a Mi szigetünk) meglátásom szerint nem valamelyik aprócska szigetre utal, hanem a Föld nevű bolygónkra, amiért tetszik, vagy sem, de mindnyájan felelősséggel tartozunk. És ez a gondolat különféle formában, de gyakran visszaköszön a dalszövegekben.
A lemez különféle kultúrájú emberek együttműködésének eredménye, igazi örömzene, és mint ilyen, jó példa arra, hogy a közös akarat alkotó-teremtő cselekvést is jelenthet, amire úgy hiszem, mindennél jobban szüksége van az emberiségnek, ha a következő generációkra egy élhető „szigetet” akar hagyományozni.
Meghallgatásra ajánlott számok: Ta’u Tama, Pinagsanga, Lament for a Dying Ocean
2022-ben megjelent album (Small Island Big Song)
Weboldal: https://www.smallislandbigsong.com/
A zenekar tagjai:
Madagaszkár
Rajery
Sammy Samoela
Nofy Be
Ankivio Village Band
Bosco
Belo sur Mer
Clara Andrianaivo
Saroba
Sandro
Tajvan
Sauljaljui 戴曉君
Putad aka. Outlet Drift
Piteyru Ukah
Szingapúr
Kompang Hut
Indonézia
Gus Teja
Mauritius
Emlyn
Marshall-szigetek
Selina Leem
Vanuatu
Leweton Village
Tahiti
Vaiteani
Poemoana
O Tahiti E
Malajzia
Alena Murang
Arthur Borman
Tepu' Doo' Ilah
Pahin Lusang
Uko Usun
Salamon-szigetek
Charles Maimarosia
Rapa Nui / Húsvét-sziget
Yoyo Tuki
Pápua Új-Guinea
Airileke
Ben Hakalitz
Koyawa
Yumi Yet Bamboo Band
Markham Galut
Richard Mogu
Mongal String Band
Hawaii
Kekuhi Kealiikanakaoleohaililani
Kuana Torres Kahele
Torres-szoros, Ausztrália
Mau Power
Will Kepa
Gabriel Bani
Tommy Billy
Aotearoa / Új-Zéland
Horomona Horo
Waimihi Hotere
Jerome Kavanagh
A lemezen elhangzó számok listája:
- Marasudj
- Listwar Zanset
- Ta’u Tama
- Pinagsanga
- Festival of the Living Ocean
- Maru
- Mercy Mercy Me (The Ecology)
- Madjadjumak
- Sarbon
- Hiro’a
- Tontolo Maintso
- Aoka
- Ata Renga Koe
- Lament for a Dying Ocean