Zenék a nagyvilágból – Kerekes Band: Water – világzenéről szubjektíven 287/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2021. 08. 08.

Sajnálatosan ritkán fordul elő velem, hogy zenehallgatás közben magától beugrik egy kép, egy jelenet. Eddigi tapasztalataim szerint ezt általában a letisztult, a népzenével közeli kapcsolatban álló produkciók váltják ki nálam (például Mari Boine), és jelzik, itt valami különleges történésnek vagyok a tanúja, részese. Most például a YouTube-videó megtekintése után, amikor csak a lemez szólt, úgy éreztem, nem az íróasztalom előtt ülök, hanem az egri Török Fürdő medencéjében tartózkodom. A világítás minimális, egyedül vagyok, más nincs a vízben, és én a hátamon lebegek, nézem a kupola mozaikrengetegét, és hagyom, hogy átjárjon a zene. Mintha a semmiben lebegnék, miközben körbeölelnek a keleti dallamok, és messze az időn túlra repítenének.
Évek teltek el a lejátszómban utoljára megfordult Back To Følk album óta, és bevallom, azóta nem követtem figyelemmel, mi történik a Kerekes Band háza táján. Így aztán nemcsak a C64 Remixet, hanem a rockfeldolgozásokat tartalmazó válogatást sem ismerem (ReWind). Azt sajnálom igazán, hogy a tavalyi Air csak most jutott el hozzám. Mert ezzel kezdődött az együttes 25 éves jubileumi „ünnepsorozata” – én már csak így gondolok az évforduló alkalmából megjelenő kiadványokra, melyek a négy őselem védjegye alatt bemutatják, mennyire sokoldalú a Kerekes Band. A covid persze felülírta a terveket, és a koncertek helyett maradt a stúdió, illetve azok a különleges helyszínek, amelyek kiegészítik, felerősítik a zenét. Első körben ilyen volt Hollókő vára.
Másodjára az egri Török Fürdőbe vonult a társulat, és ez a helyszín, az egyedi akusztika ösztönzően hatott a zenészekre, és a jól ismert dalok újragondolva szólalnak meg. A tucatnyi szám mindegyike rendelkezik keleti kapcsolattal, így érthető, miért mondtak igent a felkérésre, és miért nem okozott gondot ennek a tematikus lemeznek az elkészítése. Kedvenceim közé tartozik a „Szilaj”, a „Hunør Khan” és az „Aranycsődör” – mindhárom az utolsó stúdiólemezről. A kevés vokális szerzemény közül szerintem legjobb a „Yekte”, ennek a dallama tényleg emlékezetes, már értem, miért választotta Fehér Zsombor.
A hangzás tökéletes, és ezek a verziók egészen más dimenziót nyitnak meg, elég csak meghallgatni eredetiben a „Szilaj”-t, ami eredetileg egy rockos nóta, hegedűvel, furulyával kiegészítve, de az elektromos gitár és a dob végig meghatározó benne. A vizes változat egészen más, misztikusabb, levegősebb, miközben az erő, a lendület ugyanúgy megvan benne – és mindez dob nélkül! Ami azért is nagy szó, mert Fehér Viktor egy szál darbukával helyettesíti a dobfelszerelését – ez a megoldás nekem nagyon tetszik.
Ha valaki nem tudta, hogy a tavaly 25 éves Kerekes Band miért lett sokak kedvence, akkor csak hallgassa meg a Water című albumot. Tehetséges muzsikusok fülbemászó, vérpezsdítő zenét játszanak, ami alkalmas arra, hogy hozzátegyen valami pluszt a hétköznapjainkhoz – elvégre születésnapot ünneplünk, és annak illik megadni a módját.
Meghallgatásra ajánlott számok: Hunør Khan, Szilja, Yekte
2021-ben megjelent album (EFB Music)
Weboldal: https://kerekesband.hu/
A zenekar tagjai:
Fehér Zsombor – furulya, ének
Námor Csaba – koboz
Csarnó Ákos – brácsa, doromb
Sohajda Péter – basszusgitár, buzuki
Fehér Viktor – darbuka
A lemezen elhangzó számok listája:
- Xayrli tong
- Szilaj
- Sari Gelin
- Yekte
- Tűz Lángja
- Attilanyn koshok yry
- Gyzlar
- Hunør Khan
- Kozimnin Karası
- Bartók in the Sky with Jesus
- Aranycsődör
- Dervis