Zenék a nagyvilágból – Omar Sosa: An East African Journey – világzenéről szubjektíven 268/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2021. 02. 28.
Érdekes módon mostanában több olyan lemez fordult meg a lejátszómban, amelyeket évekkel korábban rögzítettek, de különféle okok miatt csak most jutottak el a kiadásig. Ez azért meglepő számomra, mert alapban úgy gondoltam, hogy pár év pihentetés vagy, mint például jelen esetben is, a több mint tíz éves kihagyás nem tesz jót a zenének. Azt már nem tudom megmondani, miként jutottam erre a következtetésre – szerencsére kiderült tévedésem.
Persze az időtállósághoz szükség van olyan remek muzsikusra, mint amilyen a kubai zongorista, Omar Sosa, aki 2009-ben nyolc országban turnézott Kelet-Afrikában, és ha már ott járt, fellépések közben helyi zenészekkel készített felvételt. Mindenki a rá jellemző helyi hangszerével szállt be a közös játékba, amitől minden felvétel egyedi lett, mi több, akik erre hajlamosak, azok biztosan felfedezik az adott kor lenyomatát, mások – hozzám hasonlóan – csak élvezik ezt a sokféleséget, amiben békésen elfér egymás mellett a jazz és Afrika. Omar Sosa most szakított időt az akkor készített felvételek rendezésére, kompozícióvá formálására, és kiegészítették a szükséges zongorával, ütőhangszerekkel, bármi egyébbel, szóval igazából ez egy régi-új album. Érdekességként még annyit, hogy a 2009-es turnéról Olivier Taïeb készített egy dokumentumfilmet Souvenirs d'Afrique címmel.
Nekem legjobban Sileshi Demesse és Omar Sosa közös száma tetszett (Che Che) zakatoló ritmusának (állítólag a lovaglás ihlette), a minimalista hangszerelésnek (ezen állítás egyébként majd az egész lemezre érvényes) és a jazzes zongorajátéknak köszönhetően. Hangulatát és magát a szerzeményt tekintve nyilvánvalóan az egyik legígéretesebb darab a lemezen, igazi ihletett egymásra találással összekötött örömzene. Nehezen megfogható hangulatú a másik közös daluk (Tizeta), de legalább ennyire emlékezetes, biztos azért, mert ebben a nőkről énekel Sileshi Demesse. Az Abel Ntalasha társaságában felvett „Shibinda” gyönyörű példája a fekete kontinens és a jazz szimbiózisának, miként az album utolsó tétele (Ravann Dan Jazz) harmadikként blues-szerű elemekkel gazdagítja a zenét.
Az album sok erénye közül az egyik nyilvánvalóan maga a tény, hogy létrejött, és 2021-ben végre megjelent. A másik az a visszafogottság, ahogyan Omar Sosa közelített a felvételekhez, nem törekedett a zongora előtérbe helyezésére, és a visszafogottsága csak még jobban kiemeli ezeknek a számoknak a különlegességét.
Meghallgatásra ajánlott számok: Che Che, Shibinda, Tizeta
2021-ben megjelent album (Ota Records)
Weboldal: https://www.omarsosa.com/
A zenekar tagjai:
Omar Sosa – zongora, ütőhangszerek, ének, kalimba
Közreműködők:
Steve Argüelles – dobos, producer
Rajery – valiha
Monja Mahafay
Abel Ntalasha – énekes
Christophe Minck
Sileshi Demesse
Steven Sogo
Olith Ratego
Alan Sousa
Menwar
A lemezen elhangzó számok listája:
- Tsiaro Tsara
- Thuon Mok Loga
- Elrababa
- Eretseretse
- Che Che
- Veloma E
- Kwa Nyogokuru Revisited
- Tizeta
- Sabo
- Meinfajria
- Shibinda
- Dadilahy
- Ravann Dan Jazz