Zenék a nagyvilágból – Grupo Fantasma: American Music: Vol. VII – világzenéről szubjektíven 170/2.
Írta: Galgóczi Tamás | 2019. 03. 31.
Kis túlzással három éve kerülgetjük egymást a texasi együttessel, mert az előző, még 2015-ben megjelent albumukról (Problemas) lemaradtam, és csak most rukkoltak ki új anyaggal. Ez a hosszú szünet egyáltalán nem ritka náluk, ezt megelőzően hat évig nem csináltak mást, csak turnéztak, fesztiváloztak, átlagosan évi százötven fellépésük van, ami azért nem semmi teljesítmény. A kilenctagú formáció jövőre lesz húsz éves, és ez idő alatt ugyan megéltek pár tagcserét, de a lényeg, a zene nem változott.
Arany János szerint az emberi élet kettős úton halad (gyakorlat és elmélet), ez az állítás a Grupo Fantasma esetében úgy módosul, hogy a zenéjük nagyjából három részre bontható. Kezdésként ott van a három fúvós, akiktől ez lehetne funk vagy balkáni rezes őrület, de nem lesz, mert a kéttagú ütőhangszeres ritmusszekcióval kiegészülve vérbő latin muzsikával örvendeztetnek meg, ami a gitáros duónak köszönhetően rockos felhangot kap, és az egészet tovább gazdagítja a két énekes. Amennyire értem a dalszövegek között egyaránt van személyes és egyetemes, politikus és bulizós témájú. Emlékeim szerint, ezek az elemek már az előző lemezükre is érvényes voltak, szóval, ha innen nézem, akkor csak hozták a kötelezőt. Mielőtt továbbmennénk, érdemes megnézni a cikk végén látható harmadik klipet, amiben a Led Zeppelin bevándorlós nótáját adják elő újrahangszerelve, latinos felfogásban – nekem nagyon tetszik.
Amiben eltérést, fejlődést érzek a korábbiakhoz képest, azt pár apró újításban találtam meg. Kedvenc példám az album harmadik dala (L. T.), mert ebben nagyon jól megfigyelhető ez a hármas tagolódás, csak az elektromos gitár helyenként úgy szól, mintha a BaBa ZuLa valamelyik lemezét hallgatnám, kicsit elszállós, kicsit pszichedelikus. Ja és angolul énekelnek benne – ez alapban nem jellemző rájuk. A másik fura darab, a „Let Me Be” már rögtön az elején mutatja, nem akármilyen stíluskeverésről van itt szó, elvégre a rockos gitár, a latinos lüktetés, a női háttérvokál mellett mintha lenne benne egy kevés boogaloo (ennek mibenlétéről itt írtam). Természetesen nem hiányzik a határ déli oldalának zenéje sem, a „La Cruda” leginkább a son jarocho stílusra emlékeztet.
Az együttes politikai érzékenységére bizonyság a „The Wall”, amiben vendégénekesek-rapperek teszik még izgalmasabbá a mondanivalót, ami azért is érdekes, mert a Grupo Fantasma alapban nem politizál, de a mostani történésekről van véleményük. Üzenet helyett inkább a zenét tartják sokra, mert ez: „a legjobb asszimilátor, a határok és a kultúrák átlépésére, valamint a művészek tapasztalatainak bemutatására”.
Az American Music: Vol. VII című lemez abban az értelemben hamisítatlan USA muzsikát tartalmaz, hogy gyakorlatilag megvan benne minden, amit az együttes amerikainak tart, függetlenül a származási helytől, nyelvtől, bőrszíntől, nemtől, akármitől. Náluk békésen elférnek egymás mellett a mexikói és az Államokra jellemző zenék, mindent olyan lelkesedéssel, energiától duzzadóan játszanak el, amitől mosolyra húzódik a száj, és vidámság tölti el a hallgatót.
Meghallgatásra ajánlott számok: L. T., Let Me Be, La Cruda
2019-ben megjelent album (Blue Corn Music)
Az együttes weboldala: https://www.grupofantasma.com/
A zenekar tagjai:
Jose Galeano – ének, timbales
Gilbert Elorreaga – trombita, ének
Beto Martinez – gitár
Kino Esparza – ének, trombita
Greg Gonzalez – basszus, ének
Joshua Levy – bariton saxofon
Matthew „Sweet Lou” Holmes – konga, bongo
Mark „Speedy” Gonzales – harsona, trombita, ének
John Speice – dob
A lemezen elhangzó számok listája:
- El Fugitivo ft. Josh Baca
- Nubes
- L. T.
- Que Es Lo Que Quieres De Mi?
- The Wall ft. Ozomatli, Locos Por Juana
- La Cruda ft. Josh Baca
- Nosotros
- Let Me Be ft. Tomar Williams
- Ausencia
- Hot Sauce
- Cuidado
- Yo Quisiera
- Sobra Roja ft. Jaime Ospina, Mr. Vallenato
Fotó: Sarah Bork Hamilton
s