Zenék a nagyvilágból – Lusafrica 30th Anniversary Album (CD) – világzenéről szubjektíven 155/1.
Írta: Galgóczi Tamás | 2018. 12. 16.
Mi sem mutatja jobban a világzene népszerűségét, sikerességét és elterjedtségét a nagyvilágban, mint azok a válogatáslemezek, amelyeket a mindenféle évfordulókat ünneplő, vagy azokra emlékező kiadók jelentetnek meg. Az utóbbi negyedévben legalább négy ilyen kiadvány került a kezembe, így a következő hetekben lesz pár velük foglalkozó ajánlóm.
Még mindig örülök annak, ha a világzene egészségi állapotáról kapok pozitív híreket, márpedig ezek az infók pontosan erről győznek meg. A másik tény, hogy az ilyen találkozások lehetőséget nyújtanak új, általam nem, vagy csak kevésbé ismert előadók, zenék felfedezésére. Szerencsére még mindig nem tudok betelni ezzel a muzsikával, a karácsonyi meglepetésekre vágyó gyerek lelkesedésével közeledek az ilyen gyűjtemények felé.
Harminc év. Házasságban vagy egy munkahelyen eltöltött időben nézve ez tekintélyes mennyiségű idő. Nincs ez másként a pop-, akarom mondani lemezkiadói szakmában, ahol a terjesztőktől, a művészektől, az adóhivataltól kezdve a lemezvásárló, koncertre járó közönséggel zárva mindenféle nehézséggel kell megküzdenie annak, aki ezen a pályán érvényesülni akar. Az a cég, amelyik már ennyi éve létezik, az elmondhatja, hogy jelen volt a világzene létrejötte, akarom mondani felcímkézése idején, és nem csak a portfóliója, hanem a tapasztalata is tekintélyes.
Nincs ez másként a José da Silva által alapított Lusafrica kiadónál sem. A kezdet ebben az esetben jól dokumentált: José da Silva feleségével a liszaboni São Bento negyed egyik éttermében vacsorázik, ahol egy ötven év körüli énekesnő lépett fel, és Silva meglátta benne azt az isteni szikrát, amely az igazi tehetség ismérve. A többi már történelem, Cesária Évora második lemeze az újonnan létrehozott kiadónál jelent meg, és kis túlzással együtt váltak világhírűvé.
Aztán sorra érkeztek az új előadók, előbb a Zöld-foki szigetekről, majd Afrika Szaharától délre eső országaiból, Kubából, idősek, fiatalok, együttesek, énekesek, ésatöbbi. Amennyire én látom, a kiadó emberei kellőképpen nyitottak, nem érik be a morna népszerűsítésével, mindig törekednek az új tehetségek felkarolására, bemutatására. Elodie da Silva, az alapító lánya most például egy kenyai rapper, Blinky Bill albumával gazdagítja a katalógust – és a cégcsoportot, hiszen ez már a The Garden nevű alkiadónál jelenik meg.
Röviden ennyit a történelemről.
Cikkírás közben jöttem rá, hogy eddig nagyon kevés lemezükről írtam (a részletes lista itt megtekinthető), ezért a jövőben igyekszem majd ezen változtatni. A mostani, évfordulós kiadványt nem a megszokott elv alapján rakták össze, vagyis nem az elmúlt évtizedek slágereit gyűjtötték össze egy csokorba. Csupán öt közismert számot választottak ki, majd felkértek pár nevesebb DJ-t, hogy gondolják újra az eredetiket, készítsenek remixeket belőlük.
A végeredmény szerintem a szigorúan szubjektív kategóriába kerül, mert vagy szereti valaki az ilyen feldolgozásokat, vagy pár taktus után átugorja azokat. Mindenesetre Batida vagy Mo Laudi véleményem szerint érdemben hozzátett a nekik leosztott dalokhoz. A cikk végén látható klipből kiderül, hogy tőlük mégis mire számíthat az érdeklődő.
Azonban az öt, 1995 és 2016 közötti sláger kellőképpen megmutatja, milyen zenékkel foglalkozik kiemelten a Lusafrica. Nekem legjobban az időben legkorábbi „Nha Cancera Ka Tem Medida” című szám tetszik, Cesária Évora hangja a mai napig megpendít bennem valamit, és persze a háttérmuzsikusok sem gyengék. Másodikként a kubai énekes, Polo Montañez dalát, a „Un Montón De Estrellas”-t említem, igazi latin muzsika, és mi másról is szólhatna, mint a szerelemről.
Zárásként csak annyit, remélem a színvonal a következő évtizedekben sem változik, és továbbra is ellátnak bennünket minőségi, izgalmas hallgatnivalóval.
Meghallgatásra ajánlott számok: Nha Cancera Ka Tem Medida, Un Montón De Estrellas
2018-ban megjelent album (Lusafrica)
Az előadó weboldala: http://www.lusafrica.com/en/
A lemezen elhangzó számok listája:
- M’Badehou (FNX Omar & Cee ElAssaad Remix)
- M’Badehou (FNX Omar & Cee ElAssaad Remix) radio edit
- Nha Cancera Ka Tem Medida (Djeff Remix)
- Nha Cancera Ka Tem Medida (Djeff Remix) radio edit
- Un Montón De Estrellas (Mo Laudi Remix)
- Un Montón De Estrellas (Mo Laudi Remix) radio edit
- Banza Rémy (Bonga meets Batida)
- Banza Rémy (Bonga meets Batida) radio edit
- Preto É Mi (Bruxas Remix)
- Preto É Mi (Bruxas Remix) radio edit
- Boubacar Traoré: M’Badehou
- Cesária Évora: Nha Cancera Ka Tem Medida
- Polo Montañez: Un Montón De Estrellas
- Bonga: Banza Rémy
- Tito Paris: Preto É Mi