Főkép

A Budapest Jazz Club eredményei és fennállásának tízéves évfordulója nem csak az intézmény, de egyben a hazai jazz zene sikere is, melyben a klub tulajdonosainak és munkatársainak, a fellépő hazai és külföldi művészeknek, szervezőknek, és nem utolsó sorban a közönségnek egyaránt oroszlánrész jutott. Az egy évtizednyi működésnek köszönhetően a Budapest Jazz Club a valaha volt leghosszabb ideig aktív, így jelenleg a legrégebbi jazzklub Budapesten.

 

Az év 365 napjából több mint 300 napot működő klub koncertjeinek száma jóval meghaladja a nyitvatartási napok számát. Ez egyrészt a kiugró népszerűségnek örvendő hétfői, szerdai és hétvégi jam session esteknek, másrészt a fesztiváloknak köszönhető, ahol egy-egy estén akár három-négy formáció is koncertezik. A fesztiválok közül legrangosabb és egyben leglátogatottabb a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál, valamint a Magyar Jazz Ünnepe, mely a Magyar Jazz Szövetség szervezésében az utóbbi években a tavaszi fesztivál programjába integrálva várja a hazai jazz jelenére kíváncsi közönséget.

 

Az eltelt tíz évben a BJC egyre növekvő ismertségnek köszönhetően a külföldi látogatók gyarapodása mellett a hazai közönség száma is tendenciózusan emelkedett, erősítve a klub és nem kevésbé a rendszeresen fellépő művészek, zenekarok rajongótáborát. A BJC így mostanra a hazai jazzélet pezsgő központja lett, ahol rendszeresen koncerteznek a műfaj legelismertebb képviselői.

 

A Budapest Jazz Club 2007-es indulása után alig néhány évvel nem csak itthon, de külföldön is ismert és jegyzett helyszínné vált. Ezt az eredményt elsősorban „Világsztárok a Budapest Jazz Clubban” néven futó sorozatának köszönheti, mellyel sikerült a legrangosabb jazzklubok nemzetközi vérkeringésébe kerülnie. A sorozat hivatalosan 2009 novemberében, a ma is élvonalbeli Dave Douglas koncertjével indult, ám 2011 óta dübörög teljes gőzzel. Ebben az évben Mike Stern, Kurt Elling, Ravi Coltrane, Victor Bailey, Miguel Zenon és Stacey Kent adta egymásnak, az akkor még a Múzeum utcában működő klub szűk színpadfeljárójának kilincsét.

 

Az elkövetkező években a sorozat olyan nevekkel robogott tovább, mint Kenny Garrett, Joshua Redman, Omar Hakim, Lee Konitz, James Carter, Christian McBride, Nicholas Payton, Mark Turner, Avishai Cohen, Gerald Clayton, Kevin Mahogany, Ernie Watts, John Pizzarelli, Joey DeFrancesco, Bob Mintzer, Terence Blanchard, Jeff Tain Watts, Joe Lovano, Chris Potter, John Patitucci, és Dr. Lonnie Smith, hogy a mostanra csak több levegővétellel elsorolható lista helyett csak azokat a neveket említsük, akik elvitathatatlan világsztár státuszuk mellett Grammy-jelöléssel is büszkélkedhetnek.

 

A Múzeum utcai éveket követően a klub 2012 őszétől új helyen, a Jászai Mari tér melletti Hollán Ernő utcában folytatta működését. Az új helyszínen – a Budapest Főváros Önkormányzatával kötött közszolgáltatási szerződés mentén – számos közhasznú feladatot is ellátva. Ennek keretében a külföldi világsztárokat is felvonultató programok mellett a klubot működtető Jazzart Közcélú Alapítvány ingyenes koncerteket is szervez, valamint zenei oktatási intézmények fiatal hallgatóinak nappali oktatási helyszínt, workshopokat és próbalehetőséget, illetve az ehhez tartozó infrastruktúrát is biztosítja.

 

A Jazzart Alapítvány a koncertek szervezése mellett kiemelten fontosnak tartja a pályakezdő zenészek bemutatását és fiatal tehetségek felkutatását. Mindebben nagy segítségére van a szinte kezdetek óta együttműködését biztosító Harmónia Műhely Alapítvány is. A klub másik, egyben legfontosabb partnere a korábbi években sokszor a klub működéséhez is elengedhetetlen segítséget nyújtó Alerant Informatikai Zrt., mely cég kilencedik éve a Budapest Jazz Club főtámogatója.

 

A BJC január második hétvégéjén ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. A január 12-én és 13-án zajló fesztiválhangulatú születésnapi jazz partin a fiatal tehetségekből álló Fenyves Márk Trio koncertje után a klub „házi nagyzenekara” a virtuóz zenészekből álló BJC Big Band koncertezik. A születésnapi programra a bigband külön programmal készül. Ezen alkalomból három sztárvendég is közreműködik az esten, Malek Andrea, Micheller Myrtill és Szakcsi Lakatos Béla személyében. A születésnap szombati programját az Oláh Kámán Jr. Quartet, majd a neo soul és jazz zenét mesterien ötvöző, Pocsai Kriszta és Tzumo nevével fémjelzett SOLATI indítja. Őket követően a hazai jazz egyik legnépszerűbb csapata, a külföldön is egyre népszerűbb Balázs Elemér Group veszi át a stafétát. Az immár tízedik alkalommal hangos ováció övezte több száz szeletes születésnapi torta igazságos elosztása és a mindkét est koncertprogramját követő hajnalig tartó BJC Jam Session idén sem marad el, sőt, ezen a hétvégén a jazz zene rajongói akár reggelig ünnepelhetnek.

 

Budapest Jazz Club – Hollán Ernő utca 7.
2018. január 12-13. 19:00

 

Forrás: Budapest Jazz Club