Főkép

A Titanic szervezői a korábbi évekhez hasonlóan a versenyprogramon kívül öt szekcióba rendezték az idei válogatást: Fesztiválkedvencek, Amerikai függetlenek, Ázsiai szelek, A sötét oldal, Filmdokk.

 

Az izgalmas nemzetközi válogatás mellett fontos magyar premier is lesz a Titanicon: a fesztivál kiemelt gálavetítése Fliegauf Bence Liliom ösvény című alkotásának első hazai bemutatkozása lesz. A film egy anya és kisfia utazását kíséri végig egy mesékkel, emlékekkel és belső démonokkal övezett úton. A Liliom ösvény világpremierje a Berlinalén volt februárban.

 

Szintén Berlinben mutatkozott be Bucsi Réka LOVE című animációs rövidfilmje is, amelyet a Titanicon is láthat a közönség. A haikuszerű jeleneteket felvillantó, a szerelem három szakaszát bemutató rövidfilm egyik részlete lett az idei Titanic hivatalos reklámszpotja.

 

 

A versenyprogramba kilenc nemzetközi filmet hívtak meg: a különböző európai alkotások mellett kanadai, ausztrál és kínai film is versenyez a fődíjért. Közös bennük, hogy bonyolult és félszeg emberi kapcsolatokat ábrázolnak újító módon: van köztük szürrealista, finoman érzelmes, szórakoztató, provokatív és bensőségesen személyes alkotás – némelyik pedig mindezeknek a keveréke.

 

A fesztivál versenyprogramjának teljes listája:

Házi gondozás (Home Care) – Csehország

Mindennapi életünk (Our Everyday Life) – Bosznia-Hercegovina

Apa és lánya (The Daughter) – Ausztrália

Démonok (The Demons) – Canada

Verem az erdőben (Couple in a Hole) – Belgium, Egyesült Királyság

Sárvirág (Mellow Mud) – Lettország

Ami a sötétben rejlik (What’s in the Darkness) – Kína

Evolúció (Evolution) – Franciaország

Aloys (Aloys) – Svájc

Ezeken túl pedig olyan várva várt fesztiválsikereket láthat a közönség, mint a Fesztiválkedvencek szekció válogatásában vetített izlandi Madárkák (Sparrows) vagy a román új hullám egyik legújabb alkotása, Az alsó szomszéd. Az Amerikai függetlenek közt látható például a valóságos sztárparádét felvonultató Experimenter, ami megtörtént esetet, a híres Milgram-kísérletet dolgozza fel, illetve szintén ebben a szekcióban látható az egy felnőtté válás történetét bemutató Neptunusz.

 

A borzongató filmek kedvelői sem fognak csalódni: A sötét oldal szekció válogatásában lesz kosztümös boszorkányfilm (a Sundance-en bemutatkozó The Witch), véres horrorwestern (Bone Tomahawk), lélektani dráma (A meghívás) és walesi nyelvű kísértethistória (Az átjáró) is. A Filmdokk dokumentumfilmes válogatásában láthatunk fehér felsőbbrendűséget hirdető amerikaiakat (Üdvözöljük Leithben!), zenés dokumentumfilmet (BLUR: New World Towers), és egy anya bensőséges alkotását saját fiainak életéről (Fivérek). Vetítenek ázsiai kasszasikert (A bérgyilkosság), kosztümös királydrámát (A trón), illetve meseszerű, nosztalgikus és költői történetet (Kaili Blues).

A Titanic vetítései és eseményei április 7. és 16. között lesznek az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Puskin, Toldi és Sugár moziban, valamint az A38 Hajón. Jegyek már kaphatók a mozik pénztáraiban.

 

Forrás és további információ:

http://titanicfilmfest.hu