Főkép

Az elmúlt évek egyik legnagyobb világzenei felfedezettje, egy rebellis énekeső lép fel a Müpában május 13-án. Çiğdem Aslant a rembetiko csillagának is nevezik, kurd, örmény, görög és szefárd dalokat szólaltat meg varázslatos hangon. A kurd művésznő Palya Beával ad közös koncertet a „Selymeim” - Énekesnők a nagyvilágból sorozatban.

 

Çiğdem Aslan Mortissa című debütáló albuma 2013-ban két hónapig szerepelt a World Music Charts Europe tízes listáján; 2014-ben elnyerte a Német Lemezkritikusok Nagydíját. A műfaj legnagyobb tekintélyei hajoltak meg a varázslatos hangú török énekesnő előtt. „Friss, természetes és laza, gyönyörű hanggal. Ahogy a görögből átvált törökbe és más nyelvekbe, az egészen bámulatos” – írta róla Songlines világzenei magazin. „Abszolút kábító anyag… vigyázat, fertőző!” – méltatta a BBC Radio 6. „Döbbenetesen jó” – értékelte az fROOTS világzenei portál; „Felejthetetlen” – így az Oxford Times. Aslan dalait a hazai világzenei rádiók is rendszeresen játsszák.

 

Çiğdem Aslan isztambuli kurd családban cseperedett fel, és az egyetemi klubban kezdte énekelni kedvenc kurd, örmény, görög és szefárd dalait. Majd Londonba költözött, ahol előbb a balkáni Dunav együttes, majd a ma már világhírű She`koyokh klezmeregyüttes tagja lett. A 2013-as Mortissa című szólóalbuma azokat a húszas-harmincas évekbeli görög énekesnőket idézi meg, akik az uralkodó szokásokkal szemben nem rejtették véka alá a hasissal, az alkohollal és a férfiakkal kapcsolatos vágyaikat. A rembetiko annak idején Török- és Görögországban is tiltott volt. Ma Törökországban mortissának azokat a szabadon véleményt nyilvánító, független nőket is nevezik, akikből 2013 nyarán többet is láthattunk az isztambuli kormányellenes tüntetések során. A görög underground, a rembetiko kora volt az, melynek a hetvenes évek óta fel-fellángoló reneszánsza, és Aslan személyében egy török csillaga is van.

 

Aslan – ahogyan egy, a Magyar Narancsban megjelent kritika fogalmazott – arra szolgáltat újabb ragyogó példát, hogy „miként lehet erőlködés, fontoskodás és félreértett modernitás nélkül felfrissíteni egy hagyományt”.

 

A Selymeim - Énekesnők a nagyvilágból sorozat a Müpában Palya Bea ötlete alapján, az ő 2014-es, Nő című albumát továbbgondolva indul el május 13-án a Çiğdem Aslannal közös produkcióval. Bea a sorozat minden darabjára meghív egy neki kedves művészt a világból. A sorozatban egy-egy estén így két produkciót hallhat a közönség: az egyiket Palya Beától, a másikat pedig vendégétől, de természetesen a közönség közös dalra is számíthat az estén.

 

Selymeim” - Çiğdem Aslan és Palya Bea
2015. május 13.
Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

 

Forrás és további infromáció:

https://www.mupa.hu/program/selymeim-ci-287-dem-aslan-es-palya-bea-2015-05-13_19-30-bbnh
https://www.facebook.com/events/350532075136072/