Hír: Kortárs maraton az A38 Hajón
Írta: ekultura.hu | 2015. 03. 08.
Egy év, több mint hatvan koncert, ugyanennyi televíziós adás, sok száz külföldi és magyar művész fellépése után véget ér az A38 Hajó monumentális kortárszenei sorozata, a Kortársak az A38 Hajón. A nagyszabású koncertsorozattól "maratoni" duplakoncerttel búcsúzunk, amin felvillan mindaz, ami ezt a sorozatot egyedivé tette: experimentális jazz és kortárs komolyzene, avantgárd és neoklasszicizmus, akusztikus hangszerek és elektronika. A Kortársak az A38 Hajón kezdeményezése a mai magyar és nemzetközi progresszió legjavát mutatta be. De nem búcsúzunk végleg: egyrészt megmaradnak az A38 egyedülálló atmoszférájú, Dunán úszó kiállítótermében készült különleges koncertfilmek, másrészt a kortárs zene mindig helyet kap az A38 Hajó programjában, még ha nem is annyira intenzíven, mint az elmúlt évben.
Első rész
2015. március 18., szerda 19h
19:15
Az ArSe, Seleljo Erzsébet szaxofonművész és Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész duójának ötlete egy
koncert után született, ahol a két zeneakadémista doktorandusz először játszott együtt. A közös
zenei élmény egyértelművé tette mindkét muzsikus számára, hogy egy hosszútávú együttműködés
elé néznek. A nem mindennapi hangszerpárosításra elsősorban 20. századi művek születtek, ám a
2012-ben ArsE néven alakult duó repertoárjában a reneszánsztól a romantikán át a nekik komponált
kortárs zenéig minden műfaj megtalálható. 2014 tavaszán a FUGA építészeti központban
bemutatták a Találkozások című műsort, melyben a duó felkérésére kortárs magyar zeneszerzők
(Zombola Péter, Horváth Márton Levente, Virágh András Gábor, Solti Árpád - akik közül többen a március 29-i eseményen is fellépnek) által komponált
művek és reneszánsz dalok hangoztak el.
20:15
Tóth Viktor a fiatal magyar jazz-generáció egyik legtehetségesebb tagja - írja róla a sajtó, Climbing with Mountains című albuma a 2007-es év legjobb jazzlemeze díjat nyerte el. A szaxofonos saját magát mégis egy úton járó kereső emberként látja, zenei törekvéseiben az egyetemes harmóniával vágyik egységre. Hangszeres játékára a dinamikus, mégis érzékeny kifejezésmód jellemző, zenei megnyilvánulásaiban a pillanat energiáit kívánja megragadni. Régóta játszik együtt a nagyon fiatal, tizenhét éves dobossal, Hodek Dáviddal, akivel ezúttal duóben lép fel.
21:15
Mezei Szilárd és Márkos Albert duója egyedülálló brácsa-gordonka kettős. A kortárs magyar experimentáls zene két meghatározó alakja egyfajta modernizált romanticimust ötvöz improvizatív elemekkel. Márkos Albert csellista, zeneszerző 1967-ben született Kolozsváron. Klasszikus zenei tanulmányait itt kezdte és itt is fejezte be. A Kolozsvári Zeneakadémiát két év után otthagyta 1988 és 1992 között a Marosvásárhelyi, a Kolozsvári Szimfonikus zenekarokban dolgozott, és a Concordia Kamarazenekar tagja volt. Klasszikus zenészi pályafutása 1992-ben véget ért. Improvizatív, kortárs, alkalmazott és kísérleti zenével foglalkozik. 1993 óta Magyarországon él. Mezei Szilárd 1974-ben született Zentán. Zeneszerzőként fő érdeklődési területe az improvizáció és kompozíció kapcsolata (valamint a Lutoslawski-féle aleatorikus zene ill. Anthony Braxton zenéje), a jazz és a népzene. Fiatal zenészként a bartóki és szabadosi vonal követője. Aktívan foglalkozik színházi zeneszerzéssel is, miközben kobozon és oudon játszik eredeti népzenét, illetve népzenéhez kötődő improvizatív zenét.
22:15
Nagy Ákos, Baráth Bálint, Détári Anna és Fazekas Ábel kvartettje a hazai kortárszene fiatal komponistáiből és előadóművészeiből verbuválódott, hogy a klasszikus és kísérleti zene határterületeit, a kifejezés lehetőségeit kutassa. Nagy Ákos a dunaújvárosi Móricz Zsigmond Ének-Zenei Általános Iskolában kezdte tanulmányait, majd a szintén helyi Széchenyi István Gimnázium diákja lett. Később a Rosti Pál Gimnáziumban, majd Budapesten érettségizett. Gyermekkorában a kötelező kóruséneklés mellett hegedülni tanult Petky Árpádtól a dunaújvárosi Sándor Frigyes Zeneiskolában, amelyet 4 év után abbahagyott. Rendszeres zenei képzése innentől abbamaradt és autodidaktaként tanult tovább, mesterkurzusokat, szemináriumokat és egyetemi előadásokat látogatott. A kétezres évek elejétől sorra találkozhatunk cikkeivel, recenzióival, zenei tárgyú írásaival a kulturális lapok hasábjain. 2009 januárjában négy társával SZIMNIA (Szimmetrikus Zenei és Írásos Műveket Népszerűsítő és Ismertető Alapítvány) néven kortárs zenét propagáló, alkotóműhelyként is funkcionáló alapítványt hív életre, amelynek művészeti vezetője és programszervezője – ez azóta megszűnt. 2009 májusától Karnevál címmel kortárs zenei műsort vezet a budapesti Fúzió Rádión (azóta megszűnt, illetve átkerült a Civil Rádióba, ami szintén megszűnt). Baráth Bálint 1983-ban született Dunaújvárosban, orvos szülők gyermekeként. Zenei érdeklődése korán megmutatkozott; sokat improvizált és zongorázni tanult szülővárosában, majd a kecskeméti Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában, Gerhát László növendékeként. Ezután a győri Széchenyi István Egyetem Varga Tibor Zeneművészeti Intézet diákja, ahol mestere Choi Insu volt, akitől nemcsak zongorázni, hanem, a szó legteljesebb értelmében, zenélni tanult meg. Tanulmányait a párizsi École Normale de Musique – ban fejezte be, Erik Berchot osztályában. Détári Anna 1982. január 18-án született Budapesten. Hat éves korában zongorázni, majd 11 évesen fuvolázni kezdett. 1997-ben az Országos Jeney Zoltán Fuvolaversenyen döntőbe jutott és különdíjat kapott a továbbképzősök korcsoportjában. Tanulmányait a kecskeméti Kodály Iskolában, Dratsayné Berényi Beáta növendékeként folytatta.
Kortárs maraton az A38 Hajón
Első rész
Mezei-Márkos duó, Tóth-Hodek duó, Nagy-Baráth-Détári-Fazekas kvartett, ArSe duó
2015. március 18., szerda 19h
A38 Hajó Kiállítótér – Petőfi híd budai hídfő
Jegyár: 2000 Ft, elővételben: 1500 Ft. Jegyek elővételben vásárolhatók az A38 Hajó honlapján (www.a38.hu), illetve személyesen az A38 Hajón. A két koncertre kombinált jegy is kapható, kizárólag elővételben 2015. március 17-ig, 2000 forintos áron.
A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják!
Forrás és további infó: A38