Főkép

Rendkívül ritka a zenei életben az, ami a fiatal zongoraművész, Fülei Balázs előtt áll: januárban három jelentős koncerten is hallható Budapesten, kétszer a Zeneakadémia Nagytermében, egyszer a Magyar Rádió Zenebeszéd című sorozatában. A Junior Prima-díjas zongoraművész január 23-án és 24-én Bartók Béla rendkívüli virtuozitást követelő II. zongoraversenyét is játssza az MR Szimfonikusok koncertjén. Január 28-án pedig a zene és a tánc összefonódását érzékelteti a szólóestjén, a Zeneakadémia Nagytermében.

 

 

 

 

A három koncert:

január 23-án, 19.30-kor a Zeneakadémia Nagytermében hangverseny az MR Szimfonikusokkal, vezényel Vajda Gergely, a műsor:

Brahms: Tragikus nyitány, op. 81

Bartók: II. zongoraverseny

Sári József: Jakob’s Ringen mit der Finsternis – vonószenekarra (ősbemutató)

Strauss: Halál és megdicsőülés, op. 24

január 24-én, 15.00-kor a Magyar Rádió 6-os stúdiójában, a Zenebeszéd sorozatban, az MR Szimfonikusokkal, Vajda Gergely vezényletével: Bartók: II. zongoraverseny
január 28-án 19.30-kor: szólóest a Zeneakadémia Nagytermében, csupa „tánczenével”, Kelet-Európától Dél-Amerikáig, MVM Koncertek, A Zongora című  sorozat keretében:

 

Fülei Balázs szólóestjén barokk stilizált táncok, különböző nemzetiségek táncszvitté szublimált népzenéje, norvég paraszttáncok és XX. századi köntösbe bújtatott argentin táncok szerepelnek. A Zeneakadémia kamarazene-tanárának hangversenye a „népek táncai” címet is viselhetné, de éppígy illene hozzá a „lélek táncai” címke is, hiszen az elhangzó zenék nem talp alá, hanem elmélyült hallgatásra valók. Bach d-moll angol szvitje monumentális összefoglalása mindannak, ami a barokk stilizált táncok univerzumában lehetséges; Bartók Táncszvitje – melynek zenekari eredetijét Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 50. évfordulójára írta – a különféle nemzetiségek parasztzenéjének egymás mellé helyezésével a népek testvérré válásának ideáját fogalmazza meg a zene nyelvén; Grieg saját nemzetének népi örökségét emeli be a művészi koncertzene világába, a 20. század legjelentősebb argentin zeneszerzője, Alberto Ginastera pedig két etűdnek is beillő gyors táncot és egy elégikus lassút helyez egymás mellé, hogy a három táncból egy vérbeli 20. századi szonáta ciklusa kerekedjen ki.

 

Fotó: Sebestyén Zoltán

 

Forrás és további információk:

www.balazsfulei.com
www.facebook.com/balazsfulei

http://zeneakademia.hu/hu/klasszikus/-/program/fulei-balazs-es-az-mr-szimfonikusok-20150123-1930

http://zeneakademia.hu/hu/klasszikus/-/program/fulei-balazs-zongoraestje-20150128-1930