Hír: Újabb előadások a Budapesti Nyári Fesztivál kínálatából
Írta: ekultura.hu | 2014. 06. 26.
„Az idei Nyári Fesztiválnak összesen két nagy ellensége van: az időjárás és a foci vb" – mondta a rendezvény sajtótájékoztatóján Csomós Miklós főpolgármester-helyettes, majd hozzáfűzte, hogy az időzítés egyben a fesztivál egyik erőssége is, hiszen alternatívát kínál a foci iránt kevésbé érdeklődőknek a tartalmas kikapcsolódásra.
Budapesti Nyári Fesztivál - 2014. június 6. - augusztus 31.
Pintér Béla – Darvas Benedek: Parasztopera (zenés előadás)
2014. június 28. szombat 20:00
Városmajori Szabadtéri Színpad
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház előadása.
A Pintér Béla által írott Parasztopera az utóbbi idők egyik legizgalmasabb színpadi műve, az „eredeti" előadást pedig, a szerző rendezésében, nem kevesebb, mint tíz éve játsszák magyarországi és külföldi színpadokon.
A mű egy balladisztikus történetet dolgoz fel opera formában. Zenéjének alapja az erdélyi magyar népdalok, a barokk és a rock bizarr, mégis homogén elegye.
Pintér Béla Parasztoperájának lényege nagyon is ősi. A sorsot boncolgató archaikus történet a görög tragédiák hangulatvilágát idézi. Egy múltbeli tett a sors alakítójává válik. Egy nap, egy esküvő története, mely az emberi lényt szánalmasan vicces és felemelően tragikus voltában ábrázolja. Egyszerre szép, csúnya, felemelő, megalázó, komikus és tragikus. Tragikomikus.
Patrick Barlow: 39 lépcsőfok (krimi-vígjáték)
John Buchan regénye és Alfred Hitchcock filmje alapján
Fordította: Vajda Miklós
2014. július 3. csütörtök 20:30
Városmajori Szabadtéri Színpad
Richard Hannay középkorú, jól szituált, jó megjelenésű agglegény meglehetős unalomban éli szürke hétköznapjait Londonban, amíg egy napon véletlenül össze nem találkozik egy feltűnően csinos fiatal nővel, és hirtelen egy irtózatos bűnügy kellős közepén nem találja magát.
A harminckilenc lépcső John Buchan 1915-ös regénye, és Alfred Hitchcock 1935-ös filmjének adaptációja. Patrick Barlow 2005-ös színpadi változata óriási sikert aratott Londonban, azóta az egész világot bejárta.
A darab érdekessége, hogy az eredeti történetet négy szereplőre szűkíti. Csak a Hannay-t alakító férfiszínész játszik egy szerepet, a színésznő három, egymástól teljesen eltérő figurát jelenít meg. A többi huszonhat szerepet másik két színész alakítja. Ettől az eredeti kémtörténet izgalma bűnügyi komédiába fordul.
Georges Bizet: Carmen (A végzetes szenvedélyek operája.)
opera négy felvonásban, két részben - francia nyelven, magyar felirattal
BEMUTATÓ - 2014. július 4. és 6. (péntek, vasárnap) 20 óra
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A Szabad Tér Színház idei bemutatója Bizet legnépszerűbb műve, a Carmen. A világ zenei színpadainak leggyakrabban játszott darabja új rendezésben kerül bemutatásra a Margitszigeten a legjobb hazai énekesek közreműködésével. A címszerepet a fesztivál meghívására napjaink egyik „legkapósabb” Carmenje, Rinat Shaham alakítja.
Az izraeli származású sztárénekes a legrangosabb operaházakban énekli a szerepet: a Honkongi Opera, a szentpétervári Mikhailovsky Színház, a hamburgi Staatsoper, a Sao Paolo-i Teatro Municipal, a Moszkvai Bolsoj, a Sydney-i Opera és a Bécsi Staatsoper után először mutatkozik be a magyarországi közönségnek.
A dohánygyári munkáslány, a Sevillát megszálló spanyol hadsereg katonája és a nép körében közkedvelt bikaviadalok ünnepelt hőse, a torreádor szerelmi háromszögéről szóló tragikus történetet Bizet érzelem gazdag, lüktetően dallamos zenéje teszi felejthetetlenné.
Egy odadobott virág nyomán fellobbanó vad szenvedélyek, féltékenység, hatalmi játszmák, női praktikák, végzet és halálos szerelem keveredik a karneváli hangulatú, egyszerre forró és zűrzavaros történetben. A Carmen legszebb áriáit, a Habanérát, a Virágáriát, a Torreádor-dalt azok is ismerik, akik színpadon még nem látták az operát.
Molnár Dixieland Band 50 (jazz-koncert)
2014. július 5. szombat 20 óra
Városmajori Szabadtéri Színpad
A szegedi Molnár Dixieland Band idén ünnepli megalakulásának 50. évfordulóját. A zenekar Magyarország legrégebben fennálló, legismertebb és legelismertebb, nem Budapesthez kötődő jazz-formációja, és az egyik legrégebb óta folyamatosan működő zenekara.
Swinges, harsány, örömérzést sugárzó stílusuk rögtön azonosíthatóvá teszi őket. Számos hazai és külföldi szólista lépett fel velük rangos hazai színpadokon. Mind a zenekar, mind az alapító vezető eMeRton-díjasok, és egyéb rangos elismerések birtokosai.
Ez alatt a fél évszázad alatt az együttes tagjai bejárták a világot, számos országban több ezer koncertet adtak. A Városmajorban a Molnár Dixieland Band a kerek évfordulót a swing legnépszerűbb hazai képviselőjével, a Hot Jazz Band zenekarral ünnepli.
A Hot Jazz Bandet a két világháború közötti magyar jazz-, tánc- és könnyűzene, azon belül a filmzenék (Karády-, Kabos-, Jávor-, Latabár-filmek zenéi) korszerű megszólaltatójaként ismeri a hazai közönség. A húsz éve működő, számos díjjal jutalmazott zenekar muzsikája a húszas-harmincas évek forró dzsessz-éráját idézi: Ellington, Goodman és Calloway világát. A kitűnő zenészek kellő humorérzékkel és könnyedséggel elevenítik fel a swing korszak aranykorát. Sodró swing vagy pattogós dixieland, charleston vagy ragtime – legyen szó bármilyen klasszikus stílusról, a Hot Jazz Band mesterfokon mutatja be.
Szakonyi Károly: Adáshiba (komédia)
2014. július 8. kedd 20:00
Városmajori Szabadtéri Színpad
A veszprémi Petőfi Színház előadása.
„És a tévé! A tévé a legfontosabb. Pedig nincs is a színpadon, mégis ott van, de mennyire! Hiszen a darab kezdetén már be van kapcsolva, s ki sem kapcsolják az előadás végéig. Itt, a színpadon a tévékészülék mégsem valóságos tárgy, hanem a képernyő maga a színpadnyílás” – írja a szerző, Szakonyi Károly.
A Bódog-család fontos eseményre készül. Fiuk tizennyolcadik születésnapját akarják megünnepelni. Összegyűlik a család, de közben folyamatosan nézik a tévét. Életüket egy dolog képes felkavarni, mikor albérlőjük elrontja azt...
Az Adáshiba Szakonyi Károly egyik legsikeresebb műve. Megírása után több mint négy évtizeddel is aktuális problémákat vet fel. Sőt!
Az első 22 év – VODKU (lemezbemutató és - ajándékozó) - világzenei koncert
2014. július 12. (szombat) 20 óra
Városmajori Szabadtéri Színpad
A Vodku zenekar közép- és kelet-európai népzenei motívumokat modern zenei elemekkel és saját dalszövegeikkel ötvöző műsorát több, mint két évtizede élvezheti a koncertlátogató és zenehallgató közönség. A zenekar az elmúlt években Budapest szinte valamennyi jelentős koncerthelyszínén fellépett, keresztül-kasul bejárta Magyarországot, több alkalommal koncertezett tucatnyi európai országban, és szinte
hazajáró vendégek Mexikóban, ahol eddig három nagy sikerű turnét bonyolítottak le.
A zenekar tagjai rendszeres közreműködői a Radnóti Színház darabjainak: hat bemutatóhoz írtak kísérőzenét és dalszövegeket, jelenleg is két előadásban játszanak. Idén jelenik meg a Vodku sorrendben hatodik nagylemeze, amelyen a közelmúltban született új szerzemények mellett az elmúlt évtizedek legjobb dalainak újragondolt változata is szerepel majd. Ennek a múltat a jelennel ötvöző és a jövőbe mutató, neves vendégművészek közreműködésével előadott műsornak ad otthont július 12-én a Városmajori Szabadtéri Színpad.
A nézők a jegy mellé ajándékba kapják a lemezt a helyszínen - a készlet erejéig!
Lajkó Félix: Szimfonik (világzenei koncert-show)
2014. július 13. vasárnap 20:00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A vajdasági születésű Lajkó Félix, az „ördög hegedűse“, a „Vajdaság Paganinije" idén ünnepli 40. születésnapját. A citerán, hegedűn és zongorán játszó világzenei virtuóz ebből az alkalomból különleges koncertre készül a Margitszigeten a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekarral.
Lajkó két évtizeddel ezelőtt érkezett Budapestre egy kölcsönkért hegedűvel, ahol a Dresch Quartett tagja lett. Jancsó Miklós „fedezte fel“, aki 1997-ben forgatta róla a Játssz, Félix, játssz! című portréfilmet. Számos ismert zenésszel muzsikált együtt: Szabados György, Borisz Kovacs, a francia Noir Désir zenekar, Alexander Balanescu, Boban Markovics. Számos lemeze jelent meg, színházi és filmzenéket komponál, és szerepelt Mundruczó Kornél Delta című fődíjas filmjében. Jelenleg Palicson él, ingázik lakóhelye és Budapest között, egyformán képviselve és összekötve az anyaországot és a Vajdaságot.
Lajkó kivételes tehetségű és érzékenységű előadó, aki „megszállott“ átéléssel kalauzolja hallgatóságát a zene szenvedélyekkel teli világában. A maga útját járja, stílusa besorolhatatlan. Mindegy, milyen hangszeren, hegedűn, citerán, fütyülve vagy belebúgva a mikrofonba, mindegy milyen forrásból, népzenéből, klasszikusokból, bluesból, jazzből táplálkozva, magán átszűrve, szabadon improvizálva elénk rakja a tiszta muzsikát a túlpartról.
A Szimfonik koncerten a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekarral közösen életre hívott Lajkó Szimfóniát adja elő, amelyben kiteljesednek és megsokszorozódnak a zenei dimenziók, egyedivé és felejthetetlenné téve az estét. Vezényel: Hollerung Gábor.
Lajkó, aki hegedűjátékával elbűvölte már Tokió, Amsterdam, Berlin, Pozsony, Prága, Budapest, Brassó, Belgrád, Szarajevó, Ljubljana, Frankfurt, Lyon, Bordeaux, Velence, Verona, Edinburgh, London, Tallinn, Bécs, New York zeneértő közönségét, először lép fel a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.
Forrás és további információ: http://szabadter.hu/