Hír: Csángó fesztivál 2013
Írta: ekultura.hu | 2013. 07. 27.
Közel 50 program, 700 közreműködő, 20 zenekar, 10 helyi együttes és 20 hagyományőrző csapat várja augusztus 6-11 között Jászberényben az érdeklődőket. A gazdag hazai kínálatot panamai, indonéz, török, lengyel és grúz együttes vendégjátéka színesíti. A rendezvény egyik kiemelkedő eseménye a 25 éves Csík zenekar és Presser Gábor augusztus 8-i közös koncertje (LÉLEKKÉPEK, aug. 8, 20 óra). Ezen a koncerten az autentikus magyar népzene együtt sóhajt és együtt lüktet a magyar alternatív rock ritmusaival, Presser Gábor és Beethoven zenéjével. Közreműködik a Jászság Népi Együttes, valamint Pál István „Szalonna” és bandája.
A 6 napos fesztiválon fellép a BaHoRka énekegyüttes, a Zagyva Banda és a BeshOdrom, itt lesznek a Fölszállott a páva televíziós vetélkedő kategória győztesei, és természetesen a rendezvény fő szervezője, a Jászság Népi Együttes is. A gyerek- és családi programok mellett moldvai, gyimesi, erdélyi, felvidéki hagyományőrzők, pálinka- és bormustra, folklórműsorok, szentmise, éjszakai koncertek és gasztronómiai különlegességek táncházak, tűzijáték, továbbá számos érdekes program várja a látogatókat.
A Csángó Fesztivál főszereplői a moldvai, gyimesi csángók, akik Somoskáról és Klézséről, Lészpedről és Bogdánfalváról, Trunkról, vagy épp Gyimesbükkről érkeznek. Az erdélyi, felvidéki, magyarországi csángók autentikus táncait, énekeit olyan települések hagyományőrzői mutatják be, mint Méra, Györgyfalva, Balázstelke, Magyarsülye, Szépkenyerűszentmárton, Magyarpalatka, Szásznagyvesszős, Nyárádselye, Magyarborzás, Ördöngősfüzes, Mezőkölpény, Nagyecsed, Magyarbőd.
A rendezvény érdekessége, hogy augusztus 10-én, szombaton délelőtt itt rendezik meg a VII. MAGYAR - MAGYAR Konferenciát, melynek témája a székely magyarság múltja, jelene, és jövőbeni kérdései a Kárpát-medencében.
Mindenkit szeretettel várnak a rendezők: a Folklór Kulturális Közalapítvány és a Jászság Népi Együttes.
Gyökerek
Minden nép számára fontos, hogy megismerje saját értékeit, de emellett nem feledkezhetünk meg a szomszédos népek táncairól, kultúrájáról sem. Ez a szemlélet, hívta életre a Csángó Fesztivált, amely idén immár 23. alkalommal várja a látogatókat Jászberényben. A rendezvény bemutatja a különböző országok kisebbségeinek szokásait, s így még többen megismerhetik a határainkon innen és túli autentikus magyar és európai kultúrákat, népművészeti értékeket. Így talán van remény, hogy kisebbségi létükben is megőrizzék egyedi csángó magyar kultúrájukat.
Miért éppen Jászberényben?
A magyar néptánc mozgalom legkiemelkedőbb együttesei közé tartozó Jászság Népi Együttes táncosai kutatják a magyar élő néptánc gyökereit, a magyar nemzeti kultúra egyik meghatározó részét. Így jutottak ki először 1990-ben az együttes táncosai Moldvába, az első gyűjtőútra. Még ez évben meghívtak 1 autóbusznyi erdélyi és moldvai táncost, zenészt a Nemzetközi Tánc - és Zenésztáborba, melynek célja felhívni a figyelmet és megismertetni minél több emberrel az évszázadok óta az anyanemzettől elszigetelten élő magyarság sorsát. A kilencvenes évek elején a jászberényi Csángó Fesztivál volt az első kapu Magyarországon, amely nyitott a környező országok kisebbségi kultúrája felé. Jászberény Város Önkormányzata a kezdetektől támogatja a rendezvényt.
Szakmai háttér
A Folklór Kulturális Közalapítvány és a Jászság Népi Együttes szervezi 1981 óta a Nemzetközi Tánc - és Zenésztábort, és 1991 óta főrendezője a Csángó Fesztiválnak.
Fesztiváligazgató, rendezők, szervezők: a szervezésben kiváló táncosok vesznek részt, akik számos szólótáncos díjjal, Népművészet Ifjú Mestere kitüntetéssel rendelkeznek.
Az 1971-ben alakult Jászság Népi Együttes a hazai amatőr néptánc-mozgalom egyik legkiemelkedőbb szereplője. Első igazi sikerüket 1977-ben érték el az országos televíziós KI MIT TUD verseny megnyerésével. Művészeti munkájuk egyik legnagyobb elismeréseként megkapták az „Örökös Kiváló Együttes” címet és a „Bartók díjat”. 2012-ben Fölszállott a páva televíziós vetélkedő győztesei néptánc kategóriában, idén 2013-ban megkapták a Csokonai Vitéz Mihály közösségi állami kitüntetést.
A Csángó Fesztivál rendezője: Folklór Kulturális Közalapítvány és a Jászság Népi Együttes
XXIII. Csángó Fesztivál
PROGRAMOK
Közel 50 program, 700 közreműködő, 20 zenekar, 10 jászberényi együttes, 20 hagyományőrző csoport: Moldvából, Gyimesből, Erdélyből, Felvidékről
Tervezett külföldi együttesek a következő országokból: Panama, Indonézia, Törökország, Lengyelország, Grúzia
Augusztus 6. kedd
19:00 „Nagyszüleink Hagyatéka”
A Kiválóan Minősült Jászberényi Hagyományőrző Együttes műsora
21.00 Magyar táncház Belépő: 800 Ft
Augusztus 7. szerda
20.00 „Színes Világ”
Külföldi együttesek gálaműsora
Grúzia, Indonézia, Lengyelország, Panama Törökország
Helyszín: Szabadtéri Színpad Belépő: Elővétel: 1.000 Ft, helyszínen: 1.500 Ft
A világ minden tájáról jöttek és jönnek a Csángó Fesztiválra a saját hagyományukat bemutató külföldi együttesek. Az idei évben az indonéz, török, lengyel, panamai, grúz csoportok mutatják be táncaikat.
21.00 Magyar és nemzetközi táncház
23.00 Zagyva Banda koncertje Belépő: 800 Ft
Augusztus 8. csütörtök
20.00 „Lélekképek” - a 25 éves Kossuth-díjas Csík zenekar és Presser Gábor koncertje
Ezen a koncerten az autentikus magyar népzene együtt sóhajt, együtt lüktet a magyar alternatív rock találó ritmusaival, dallamaival, és felemelően olvad eggyé éppúgy Presser Gábor zenei megfogalmazásaival, mint Beethoven Holdfény szonátájával. A vibráló sokszínűséget tükrözi és a megelőlegezett siker biztos záloga a koncerten közreműködő vendégművészek sora: a „Fölszállott páva” győztesés Csokonai-díjas Jászság Népi Együttes valamint Pál István „Szalonna” és bandája
Helyszín: Szabadtéri Színpad, Belépő: Elővétel: 3.500.-, helyszínen: 4.000.-.
A jegyek korlátozott számban kaphatók.
20.00 Magyar és nemzetközi táncház
23.00 BaHorKa énekegyüttes koncertje Belépő: 800 Ft
Augusztus 9. péntek
19.00 „Csángó Guzsalyas”
Molvai és gyimesi hagyományőrzők műsora, beszélgetés, viseletbemutató, táncház a főtéren
20.00 „Fölszállott a páva” gálaműsor
A televíziós vetélkedő kategória győztesei mellett további résztvevő együttesek, szólisták, zenekarok műsora.
Patonai Bátor (tekerő), Dóra Áron (furulya), Tintér Gabriella (ének), Kubinyi Júlia (ének), Berecz István (néptánc), Bárdos Zsuzsanna – Körmendi Tamás (néptánc), Bara zenekar (népzene), Tarsoly zenekar (népzene), Gyimesi fiatal hagyományőrző zenészek, Czifra Táncegyüttes, Szentendre Táncegyüttes, Majer Tamás (néptánc), Jászság Népi Együttes
Helyszín: Szabadtéri Színpad Belépő: Elővétel: 2.000.-, helyszínen: 2.500.-
20.00 Magyar és nemzetközi táncházak és éjszakai koncertek
Moldvai és gyimesi csángó táncház
23.00 Köztársaság Bandája zenekar koncertje
Táncház és koncert belépő: 800 Ft
Augusztus 10. szombat
10.00 VII. Magyar-Magyar Konferencia
Téma: Székely magyarság múltja és jelene, jövőbeni kérdései a Kárpát-medencében
17:00 Táncforgatag Táncos zenés kavalkád közel 700 fő közreműködővel
Táncforgatag, a táncos felvonulás a fesztivál programjai közül egy kiemelkedő programelem, mely Jászberény Város utcáin és főterén zajlik az összes résztvevő közreműködésével. A hagyományok, a kultúrák kavalkádja jellemzi ezt a programot, ahol 5 külföldi együttes, több mint 100 hagyományőrző vendég Moldvából, Gyimesből, Erdélyből, Felvidékről, Vajdaságból, több megyei táncegyüttes, a helyi csoportok fellépői a Viganó Művészeti Iskola és a Jászság Népi Együttes táncosai képviseltetik magukat.
20.00 „Adjon Isten, kinek nincs…”– moldvai és gyimesi csángók műsora
Közreműködők:
Moldvai csángók
Somoska
Klézse
Lészped
Bogdánfalva
Szerbek
Trunk
Gyimesi csángók
Gyimesbükk
Gyimesfelsőlok
Csinád
„Múltbéli üzenet”– erdélyi, felvidéki, magyarországi hagyományőrzők műsora
Az egykor Magyarországhoz tartozó Erdélynek és Felvidéknek népművészete, tánc – és zenekultúrája színes és gazdag értéke hagyományainknak. A XXI. század elején is még megtalálható a paraszti kultúra számos kiváló táncosa, énekese, zenésze, akik magyarországi hagyományőrzőkkel adnak hiteles ízelítőt a saját falvainak táncaiból, zenéiből.
Közreműködők:
Méra, Györgyfalva, Balázstelke, Magyarsülye, Szépkenyerűszentmárton
Magyarpalatka, Szásznagyvesszős, Nyárádselye
Magyarborzás, Ördöngősfüzes, Mezőkölpény
Nagyecsedi hagyományőrzők, Magyarországi Román Hagyományőrző Táncegyüttes
Ilosvai Selymes Péter Táncegyüttes, Magyarbődi hagyományőrzők
Jászság Népi Együttes, Zagyva Banda, Jártató táncegyüttes
Helyszín: Jászberény város Főtere
20.00 Magyar és nemzetközi táncház
23.00 BeshOdrom zenekar koncertje
Táncház és koncert belépő: 1200 Ft
Augusztus 11. vasárnap
20.00 „Viszontlátásra Jászberény” – gálaműsor
Helyszín: Jászberény város Főtere
22.30 Tűzijáték
Forrás és további információ:
www.csangofesztival.hu
www.facebook.com/CsangoFesztivalJaszbereny
www.youtube.com/csangofesztival