Farkasgyermekek (film)
Írta: Varga Júlia | 2012. 12. 17.

A történet középpontjában Hana, a fiatal diáklány áll, aki végezetesen beleszeret egy fiúba. Szerelméről hamar kiderül, hogy valójában farkasember, de Hanát ez nem tántorítja el, és bátran vállalja a kapcsolatot. A röpke, de intenzív románcból két gyerek születik, egy kislány és egy kisfiú, ám mire végre igazi család lennének, Hana egy tragédia során elveszíti szerelmét. A lánynak egyedül kell szembenéznie a két farkasgyerek felnevelésének nehézségeivel, ám a gyerekeknek sincs egyszerű dolguk. Be kell illeszkedniük ugyanis egy olyan környezetbe, amely nem tud valódi énjükről – és egy ponton jogosan merül föl bennük a kérdés, hogy emberek-e valójában, vagy farkasok? Hana minden megpróbáltatás ellenére önfeláldozóan veti bele magát a gyereknevelésbe, és munkájának meg is lesz a gyümölcse. A két eltérő karakterű gyerek ábrázolása pedig minden eltúlzott vonás ellenére is olyan jól sikerült, hogy hitelessé válik az amikor sírnak, amikor nevetnek, avagy amikor életük nagy fordulópontjához érkeznek.
A közel két órás film gyönyörűen és – az animáció korlátain belül – valósághűen mutatja be a család életét. A japánok kifejezetten nagyok abban, hogy apró részleteken keresztül teremtsenek meg egy olyan alternatív valóságot, amely alig különbözik a való élettől. A karakterek, a tájak, a szereplők mozgása hozza azt a japán stílust, amit egy ilyen filmtől elvárunk, de európai szemmel is a messzemenőkig élvezhető. A Farkasgyermekek tehát egy kifejezetten szép film, és ha másért nem, már ezért érdemes megnézni. Ami nehézkessé teszi a befogadást, az talán annyi, hogy ha nem úgy ül be rá a néző, hogy most meg fog nézni egy mesét, akkor nagyon könnyen egy adag, a Disney-mesék töménységének tízszeresét produkáló, rózsaszín nyálban találja magát. Ebből a filmből nem szabad felnézni, nem szabad belőle kiszakadni, különben hirtelen nagyon, de nagyon-nagyon giccsesnek találhatjuk.
Mert tulajdonképpen az, és erre még a lírai zene is bőven rátesz, főleg a hosszú, szenvelgős jeleneteknél. De hát, ha egyszer szép, mondom én, és hagyom, hogy vigyen tovább a japán érzelgősség. Ami azért nem nélkülözi a humort – a félig ember, félig farkas gyerekek ugyanis számtalan komikus helyzet elé állítják anyjukat és önmagukat is. Ha valaki unja az amerikai meséket, és szülőként is szeretne jól szórakozni, akkor mindenképpen ajánlom a Farkasgyermekeket – de gyerek nélkül is pont annyira értékelhető. Mese csillámporos habbal, de még emészthetően.