Várólista - 2012. október/4
Írta: Szilvási Krisztián | 2012. 10. 28.
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben minden héten néhány általunk várt ígéretes újdonságról esik szó.
Könyv: Irvin D. Yalom, Robert L. Brent: Szólok a rendőrnek
Kiadó: Park Könyvkiadó
Várható megjelenés: 2012. október 30.
Az igaz történet főhőse Yalom egy régi iskolatársa, a magyar származású szívsebész, Robert L. Brent, aki esedezve kérte a pszichiátriaprofesszor segítségét: „Valami jelentős és nehéz történik… a múlt feltör belőlem… mindkét életem, a nappali és az éjszakai, egyesülnek. Beszélnem kell!”. Fél évszázados barátságuk ideje alatt Brent sosem tárta fel addig a napig a túlélt holokauszt borzalmainak lelki következményeit, ám egy nem várt esemény váratlanul felszínre tépte benne a régmúlt emlékeit. A Szólok a rendőrnek ezt a kínzó vallomást boncolgatja, ahogyan a két orvos együtt próbálja meg értelmezni a szörnyűséges múlt törmelékeit, amelyek azóta is kiirthatatlanul ott kísértenek Brent álmaiban. Yalom keze alatt Brent elbeszélése elfojtásból erőteljes pszichés feltárássá alakul, ahol a pszichiáterprofesszor olyan egyéb, kapcsolódó témákat is érint, mint a félelem, a szeretet, a gyógyulás, miközben kihasználja az adódó alkalmat, hogy tulajdon életére és sorsára is vessen egy-egy mélyreható pillantást. Az Amerikában 2011 márciusában megjelent Szólok a rendőrnek így nemcsak őszinte, személyes vallomás, hanem sokkal messzebbre tekintő, elvonatkoztatásra alkalmas kinyilatkozás arról, amelyről egyesek 70 év elteltével is csak hallgatni szeretnének.
Könyv: Guillaume Musso: Mi lesz velem nélküled?
Kiadó: Ulpius-ház Könyvkiadó
Várható megjelenés: 2012. október 29.
Amikor Franciaország egyik legsikeresebb kortárs írója mesélni kezd, szem, érzelem és fantázia nem marad szárazon. Az 1974-ben született Guillaume Musso könyvei bőven a bestseller kategóriájába tartoznak, finom humorú olvasmányos regényeit több mint harminc nyelvre fordítják le világszerte. De vajon mi lehet a titka? Talán Amerika? 19 éves korában ugyanis, az érettségi után Musso New Yorkba utazott, hogy más külföldi fiatalokkal együtt haraphasson az igazi, nagybetűs életből (ő speciel jégkrémárusításból tartotta el magát), s feltöltekezzen egy rakás regényötlettel, amelyek aztán hazatérte után meg is látszottak a munkáin: tengeren túli cselekmény, misztikus fűszerezés, némi ezoterikus-emocionális behatás. Első regénye, a 2001-es Skidamarink mégis épp egy thriller lett, amelyben Mona Lisa festményét lopják el a Louvre-ból. Valójában egy baleset kellett ahhoz, hogy a halálközeli élmények felé forduljon, ez lett az És azután... (2004), amely csak hazájában 1 millión felüli példányszámban kelt el, s film is készült belőle 2008-ban Szerelem életre-halálra címmel Gilles Bourdos rendezésében, John Malkovich, Romain Duris és Evangeline Lilly főszereplésével.
Ezt aztán olyan sikerszéria követte a továbbiakban, mint a Save Me (2005), az A Mix-up in Heaven (2006), az Ott leszel? (2006), a Lost and Found (2007), a Visszajövök érted (2008), a Mi lesz velem nélküled? (2009), a Girl in Paper (2010) és a Call from an Angel (2011). Guillaume Mussomára a világszerte 10 milliót is meghaladó eladott könyvvel büszkélkedő írók sorába lépett, akit mintegy 34 nyelven olvashatnak a rajongók. A több helyen francia Coelho-nak titulált szerző magyar nyelven megjelenő új könyve, a Mi lesz velem nélküled? hol szívmelengető komédiába, hol szívszorító melodrámába hajló, a szokásos misztikummal fűszerezett, fordulatos romantikus regény egy különös „szerelmi” háromszögről: a szép, szőke Gabrielle számára két férfi létezik, illetve létezett. Az egyik az első szerelme, Martin, a francia rendőrség műkincsrablásokra szakosodott sikeres nyomozója, a másik pedig az apja, Archibald, a világ talán leghírhedtebb képtolvaja. Mára mindketten rég eltűntek a lány életéből, fájó űrt hagyván maguk után, hogy aztán egy napon újra felbukkanjanak, fenekestül felforgatva ezzel Gabrielle életét. A két férfi között így különös rabló-pandúr játék veszi kezdetét, amely hamarosan már vérre megy, Gabrielle pedig ott őrlődik közöttük, nem tudván választani, hiszen mindkettőjüket akarja. A regény összetevőit elnézve nagy a valószínűsége annak, hogy a Musso-hívők ezúttal sem fognak csalódni, sőt!
Könyv: Sergio Esposito: Bor, szenvedély, Itália
Kiadó: Kelly Kiadó
Várható megjelenés: 2012. november 2.
Vannak történetek, amelyeknek az a céljuk, hogy igazak legyenek, és vannak történetek, amelyek arra valók, hogy felszítsák az ember lelkesedését. A Bor, szenvedély, Itália például Sergio Esposito tálalásában, illetve kitöltésében pontosan arra jó, hogy az olvasónak minden vágya legyen a bor és az olaszos szenvedély mellé egy nápolyi család tagjának (is) lenni. No de ki a csoda ez a Sergio Esposito, hogy így képes magával ragadni bennünket a könyvén keresztül? Kisgyermekkorát az itáliai Nápoly városában töltötte soktagú, lármás családja körében, ahol friss helyi fogások és rusztikus borok közt élte mindennapjait, s így szívta magába az olasz kultúra alapvető vonásait: étel, bor és család elválaszthatatlan egymástól. Később Albany-be emigráltak, így ott is nőtt fel. New York-ban vágott neki borász pályafutásának, és végül 1999-ben megalapította az Italian Wine Merchants (Olasz borkereskedők) nevű céget Mario Batali-val és Joseph Bastianich-csel, amely mára az Egyesült Államok vezető olasz borimportőrévé nőtte ki magát. Immár 20 éves tapasztalattal a háta mögött újságírók, írók, vagy egyszerűen a borok kedvelői rendszeresen konzultálnak vele, így neve gyakran szerepel az amerikai sajtóban. Esposito évente három hónapot tölt Olaszországban, ahol termelőkkel találkozik, újabb borokat kutat fel ügyfeleinek, továbbképzi magát az olasz borkészítés terén, és mindezek révén újra felfedezi azt a fajta olaszos életmódot, amelyet korábban kénytelen-kelletlen hagyott maga mögött.
A Bor, szenvedély, Itália azonban sokkal több, mint egy puszta emlékirat, vagy a bor nagykönyve: egy olyan kiruccanás, amely végigköveti Sergio Esposito szenvedéllyel telített életét. Természetesen nem ő maga egyedül szedte egységbe mindezeket a személyes emlékeket és benyomásokat, egy szerzőtárs segített neki áthangolni a leírtakat, nevezetesen Justine Van Der Leun. A Bor, szenvedély, Itáliáról az amerikai író-költő Frances Mayes a következőképpen beszélt: „Sergio könyve egy sodró lendületű, szórakoztató borász-útibeszámoló, tele élénk leírásokkal a legvonzóbb helyekről - világhírű piemonti pincékről, hatalmas toszkán birtokokról, buja zöld mezőkről Campaniában, Friuli hűvös hegyvidékéről, Marche régió széljárta partjairól -, és tele történetekkel emlékezetes emberekről, különböző karakterű, ám egytől-egyig szenvedélyes borászoktól a különc hercegig, aki halála előtt az összes tőkét elpusztítja, nehogy mások rosszul bánjanak vele. Sergio Esposito kulináris memoárja éppen olyan izgalmas és élvezetes, mint azok a borok és ételek, amelyekről oly nagy szeretettel ír. Amit ír, az olyan, akár a szőlőtőkék, amelyekről oly lelkesen szól: rusztikus és mélyen gyökerező, vagy mint a bor: hibátlan, és maradandó élményt nyújt.” Hm, ugye hogy az embernek kedve lenne a bor és az olaszos szenvedély mellé egy nápolyi család tagjának is lenni? De ha már a valóságban nem tehetjük meg, legalább olvassunk és kóstoljunk egy jót!