Jean-Christophe Grangé: A farkasok birodalma
Írta: a2t | 2011. 11. 19.

Ugyanis, amikor már tényleg azt hisszük, hogy nincs menekvés, és valaki valakit meg fog ölni / diliházba zárni / megcsalni, akkor tényleg meghal valaki. Nem akkor hal meg, hanem már régóta nem él, mert sorozatgyilkos szedi az áldozatait. Az áldozatok török illegális bevándorlók. Nők. Összesen ennyi a kapcsolat az amnéziás nő és az áldozatok között. Van két nyomozó is, ezért mindjárt kiderül, hogy nem csak ennyi. A mindjárt az kábé a könyv vége. Tehát. Először csak egy nyomozó van. Aki fiatal, de lelkes. Aztán persze felszedi társnak a nyugdíjazott és nagyon homályos erkölcsiséggel rendelkező idős társát. Aki ismeri a török negyedet. De inkább csak az alvilági részét. Aktív kutatásba kezdenek. Nyomoznak, teszik a dolgukat.
Mindeközben egy távoli helyen – átvitt értelemben persze – amnéziás hölgyünk baja csak nem javul, ezért pszichológusnő segítségét kéri, mert férje – de főleg annak idegorvos haverja (ki ne akarna ilyen férjet) – agybiopsziára vinné. Aki sosem látott kórházas sorozatot, annak elárulom, hogy egy ilyen alkalmával agyszövet mintát vesznek. Értelemszerűen az ember agyából. Viszlát nyolcas szorzótábla. Tehát. Anna az amnéziás, Mathilde a pszihológus, Paul a fiatal nyomozó Jean-Luis a nyugdíjas. Jean-Luis végigjárja Paul-lal az összes keresztapát és keresztanyát a török negyedben, hátha találnak valamit. Paul fantáziája már az elején elszalad, még szerencse, hogy tapasztalt barátja – ha ha ha – visszarángatja a földre és halad a nyomozás. Talán túl jól is. Közben Anna és Mathilde arra próbál meg rájönni, hogy ki is Anna. Mert Anna rájön, hogy ő nem Anna. És nem csak a nevével vannak gondok.
És a két szál között még mindig semmi közös nem mutatkozik. A maga módján persze tök izgalmas mindkettő, de valahogy jól esne valami közös pont, amiből rájövünk, hogy mér’ szerepel Anna, Mathilde, Paul és Jean-Luis egy regényben. Ez is mindjárt kiderül. Kábé a könyv végén. A regény vége és a kábé-vége között meg mindenféle megváltások történnek, amik nekem nem igazán jöttek be, mert én nem érzem úgy, hogy valamilyen feloldozásra van szükségük a szereplőknek. Enélkül is tudom, hogy a gonosz mindig elnyeri méltó büntetését. Persze lehet, hogy amúgy (ha kiderül minden, vége és kész) meg film sem készült volna belőle, így indokolható, sőt, meg is bocsájtható a dolog.