Gioachino Rossini: L’inganno Felice (CD)
Írta: Galamb Zoltán | 2010. 10. 03.

Igaz első komolyabb elismerést arató műve, egyben vizsgakantátája, az Il pianto d’armonia sulla morte d’Orfeo viszonylag későn, tizenhat éves korában született, operaszerzőként mégis kifejezetten hamar, tizennyolc esztendős ifjúként mutatkozott be a velencei San Moiseban; ráadásul a La cambiale di matrimonio, azaz A házassági szerződés című egyfelvonásosát állítólag nyolc nap alatt készítette el.
Két évvel később, 1812-ben, ugyancsak a San Moise rendelte meg Rossinitől harmadik ténylegesen bemutatott operáját, a L’inganno felice-t (első kísérletét a műfajjal, mely a Demetrio e Polibio címet kapta, kizárólag önmagának, saját szórakozásra írta meg), a Giuseppe Foppa librettóját felhasználó buffa, azaz zenés tréfa pedig az ifjú zeneszerző első igazi sikere lett.
Már az előjátékban egyértelműen érezhető a nagyra becsült elődök, Mozart és Haydn műveinek, különösen Mozart vígoperáinak és Singspieljeinek hatása, ugyanakkor felfedezhetők a jellegzetesen Rossinire valló elemek is, például az előjáték nagy „Rossini crescendója”, valamint olyan tipikus, pattogó, vidám ritmusú dallamok, melyeknek rokonaival később a Sevillai borbélyhoz hasonló, híres, nagy művekben találkozhatni majd.
A szerencsés félreértés története a korabeli, félretájékoztatásokon alapuló komédiákra jellemzően szövevényes, ámde épp emiatt számos zeneileg jól kiaknázható jelenettel teli.
Bertrando herceg és hitvese, Isabella boldog házasságban él, mígnem Ormondo szemet nem vet a szépséges asszonyra, aki azonban hű marad férjéhez. Ormondo a Hófehérke gonosz mostohájához hasonló bosszút áll, ám nem az erdőbe, hanem a hullámok közé vetteti áldozatát.
Isabellát azonban csodával határos módon megmenti, majd magához fogadja Tarabotto, a helyi bányászok feje, és amikor a herceg kíséretével együtt a településükre látogat, jöhetnek a felismerések, és az újabb bosszúkísérlet, ám az események végül a vígjátékokhoz méltó, szerencsés véget érnek.
Marc Minkowski úgy kezeli ezt a minimális előadói gárdát igénylő (mindössze öt énekest és egy kis zenekart felvonultató), könnyed darabot, mintha valamelyik nagyoperát adná elő.
A neves karmester minden nüanszra figyel, egyetlen pillanatra sem hagyja, hogy a zenekar ne a maximumot nyújtsa, az énekesek pedig egytől egyig nagyszerű teljesítményt nyújtanak, s egyáltalán nem lekezelőn, másodrangú műként nyúlnak a zenés tréfához.
Ahhoz, hogy Rossini életművét a maga teljességében láthassuk, mindenképp érdemes megismerni a korai operákat is, ehhez pedig kiváló bevezető az Erato nagyszerű felvétele.
Előadók:
Raúl Giménez – tenor (Bertrando herceg)
Annick Massis – szoprán (Isabella)
Lorenzo Regazzo – bariton (Ormondo)
Rodney Gilfry – bariton (Batone)
Pietro Spagnoli – basszus (Tarabotto)
Le Concerts des Tuilleries
Marc Minkowski – karmester